Sida 1 av 1
Förslag på bakvänd barnstol i baksäte till V60
Postat: fre 10 jun 2011, 19:21
av Mattias_F
Har efter modigt övervägande mellan BMW och Volvo låtit Torslanda få en beställning på en Vit D3 Geartronic Momentum.
Frågan nu är vilken bilstol jag skall välja till vår ettåring för att kunna sitta bekvämt i framsätet framför stolen?
Jag har hört gott om Britax Hiway II, vilka råd & erfarenheter har ni?
OT: Skall man överhuvudtaget bry sig om herr Collins uttalande om det standardmonterade sportchassiet eller helt enkelt köra med insidan på vintern ;-//
Re: Förslag på bakvänd barnstol i baksäte till V60
Postat: fre 10 jun 2011, 20:23
av sweborn
Vill du ha den säkraste stolen samt benutrymme för barnet när det växer blir det inte mycket plats fram kvar. Bilen är inte byggd för att hantera den familjesituationen.
Mitt tips är att du tittar på Volvos utbud av stolar. De har ingen bakåtvänd stol med isofix av en anledning, stolen hamnar då med Volvos montering av isofixfästena väldigt nära ryggen på baksätet (inte roligt för barnets knän), dessutom gör isofixbasen att stolen åker upp lite i höjd vilket ytterligare reducerar chansen att använda framsätet. Benutrymmet för barnet funkar nog bra med en ettåring med isofixstol, men jag tror Volvo egna stolar som sitter fast med bältets hjälp går att justera så man inte får dåligt samvete när barnet är två år (då är det nog kört att sitta OK fram ändå). I alla fall sade Volvos barnstolssäljare det till mig. Sedan är stolarna inte de mest påkostade, men säkert håller de medelklass.
Re: Förslag på bakvänd barnstol i baksäte till V60
Postat: fre 10 jun 2011, 23:22
av riha
Vi har två stycken duologic stolar från Akta Graco och vi är nöjda med dem. Barn växer olika, men vår son som fyller fyra i september sitter i en av dem och vår dotter som fyllde två nu i veckan sitter i den andra. Det som är bra med den är att en och samma stol funkar från nyfödd och uppåt. Den tar iofs plats, men jag anser inte att det är direkt platsbist för benen för barnen, den har en form av stålbygel längst fram så när man skjuter in den mot stolsryggen i sätet den sitte så kan den inte komma längre in än att stålbygeln tar emot = alltid lika mycket plats oavsett vilken bil man monterar den i.
Orsaken att vi valde den var just att den är en isofix stol, vi slipper fixa och trixa med bilbälten och remmar och allt sådant jox.
Vi har nu köpt en framåtvändd isofix stol som sonen skall börja använda efter sommaren (används lite då och då redan) när han fyller fyra.
Men som jag skrev, barn växer olika mycket och olika fort samt är oliak stora, tjocka, smala osv.
Båda våra barn är relativt "nätta" och därför har det för oss funkat med dessa stolar.
Re: Förslag på bakvänd barnstol i baksäte till V60
Postat: lör 11 jun 2011, 07:00
av Mattias_F
Tackar som ödmjukast för tipsen! Jag skall fara förbi Bilia och se på utbudet med dottern.
Vi har en Maxi Cosi mobi i framsätet på V70 och den tar en del plats i anspråk, nu hade det varit en fördel med en smäckrare stol.
Jag skall ta barnets benutrymme i beaktande!
Re: Förslag på bakvänd barnstol i baksäte till V60
Postat: tis 14 jun 2011, 20:26
av SilverJ
Efter att precis varit med i en olycka med en XC90 kan jag bara säga att min minsting (3 år) numer aldrig sitter någon annan stans än i mitten bak på min bil. Jag blev rätt skadad av airbagsen, både från stolsidan samt från gardinen. Jag tror att kraften från en airbag skulle utan problem kunna bryta hans lilla arm, om han sitter med armarna i fönstret.
Någon som kanske vet om fönster airbagen stängs av när man stänger av airbagen fram? Antar att den inte gör det?
Mvh,
Johan
Re: Förslag på bakvänd barnstol i baksäte till V60
Postat: tis 14 jun 2011, 21:32
av Mattias_F
SilverJ skrev:Efter att precis varit med i en olycka med en XC90 kan jag bara säga att min minsting (3 år) numer aldrig sitter någon annan stans än i mitten bak på min bil. Jag blev rätt skadad av airbagsen, både från stolsidan samt från gardinen. Jag tror att kraften från en airbag skulle utan problem kunna bryta hans lilla arm, om han sitter med armarna i fönstret.
Någon som kanske vet om fönster airbagen stängs av när man stänger av airbagen fram? Antar att den inte gör det?
Mvh,
Johan
Oj!, hur är det med er?
Hoppas ingen blev allvarligt skadad.
Trots att vi älskar dem så är ju bilens uppgift att skydda sina passagerare. Jag skall absolut ställa frågan till Bilia. Enligt NTF var bilens säkraste plats mitten bak.
Re: Förslag på bakvänd barnstol i baksäte till V60
Postat: tis 14 jun 2011, 22:11
av SilverJ
Hej Mattias,
Det var som tur var bara jag i bilen, inga barn. Efter att ha sett, och kännt, airbagen utlösas så skulle jag vilja säga att jag är helt säker på att mitten bak är säkrast för en barnstol. Med tre barn får jag dock inte in all i mitten. :) Men nu håller jag undervisning för de två äldre innan vi åker. Kanske låter knasig, men det tar väldigt lite tid och kraft att förklara för barnen vad som händer om dom sitter fel i bilen. I alla fall verkar mina barn nu tänka sig för innan de börjar försöka få utlopp för energin de har, i bilen...
Jag blev lite tilltyglad, men mest av airbagen. Å andra sidan kanske jag inte suttit här idag utan den.