Sida 1 av 3

S60 D5 vs T5

Postat: lör 23 okt 2010, 11:59
av jejje
yo alla!!

tänkte snart bli volvoåkare.. har en nissan micra idag. tjänstebil.
och ska byta till en ny nu i februari 2011.

har provkörat S60 D5 och den känns jättetrevlig. tänkte försöka provköra 2.0T modellen. men som jag förstått så ska den försvinna och erstättas av Tx modellerna. T4 och T5.

T5:an är billigare än D5:an list-pris mässigt. men "kostnadsmässigt" i månaden i mina kalkyler ser dom ganska lika ut från leasingbolaget. enda som skiljer är väl bränslekostnaden då D5:an drar mindre?

i övrift? vad ska man välja? är dålig på motorer och känner ju att dieselmotorn inte känns som dom flesta bensinare jag kört innan.

D5 = 203hk (mycket vrid)
T5 = 240hk (ganska mycket vrid)

nu babblar jag rätt mycket.. behöver hjälp av er proffs.
vad ska man välja för motoralternativ? diselelvärmaren kör många säljare på som ett argument för D5:an bl.a. och D5:an var riktigt pigg att köra.

T5:an kommer jag behöver beställa i blindo då den inte kommer hinna komma ut innan jag måste beställa.

tack på förhand.

Re: S60 D5 vs T5

Postat: lör 23 okt 2010, 12:26
av opA
Vad jag hört så ska inte 2.0T försvinna.. det är väl en ny 2.0T som utvecklats som kommer fortsätta ? EURO5-klassad t.ex.

Vad är de som är så bra med dieselvärmaren egentligen ? Tycker bara jag ser en massa trådar och gnäll om urladdade batterier, bök med dieselvärmaren, igensotat m.m, man måste köra x antal mil p.g.a den och många korta sträckor med dieselvärmaren igång innan är uteslutet.

Vad är fel på den gamla hederliga el-motorvärmaren ? Har du t.ex garage med el som ingår eller vice versa så är de bara att köra med motorvärmare och kupévärmare för att få upp värmen i hytten. Har du el-uttag på jobbet är de bara att köra samma visa där.. inget krångel, inga bekymmer.

Jag skulle utan tvekan titta på en T5:a.. bra drag, går som en klocka.

Re: S60 D5 vs T5

Postat: lör 23 okt 2010, 12:54
av jejje
okej.. var en säljare som sa att 2.0T kommer fasas ut när nya T modellerna kommer.
knappen i fabriken skulle tryckas på V46 för T4 och T5 modellerna.

men spontant. alla ni som kan bilar och motorer (och framförallt volvo :P )
vad kan jag vänta mig för skillnad i körupplevelse osv. mellan en D5:a och en T5:a?..
baserat på det vi vet om motorerna hittils osv?

Re: S60 D5 vs T5

Postat: lör 23 okt 2010, 13:10
av opA
Här har du en tråd om en kille som ångrar sitt köp av en D5:a istället för en T6:a t.ex..

http://www.jagrullar.se/forum/viewtopic ... 56&t=60131

Re: S60 D5 vs T5

Postat: sön 24 okt 2010, 02:34
av ziaal243
om du ser din bil som transportmedel så skaffa diesel men om du gillar köra bil och ser inte bilen som endast en transportmedel , KÖP BENSIN

Re: S60 D5 vs T5

Postat: sön 24 okt 2010, 06:53
av perhall
jejje skrev:okej.. var en säljare som sa att 2.0T kommer fasas ut när nya T modellerna kommer.
knappen i fabriken skulle tryckas på V46 för T4 och T5 modellerna.

men spontant. alla ni som kan bilar och motorer (och framförallt volvo :P )
vad kan jag vänta mig för skillnad i körupplevelse osv. mellan en D5:a och en T5:a?..
baserat på det vi vet om motorerna hittils osv?
Jag tror att vi har rätt allihop. 2,0T kom i år och är väl en ok och hyfsat pigg men varken särskilt rolig eller snål motor. Funkar dock som EURO5-lösning i väntan på T3 oT4. T5 är nog en kul utveckling för samma förbrukning. T4 har mina tyska kolleger testat och den sägs vara sofistikerad, pigg och snål. 7,0 i EU-mix i en tung V70II låter bra, ännu lägre i S60/V60. Kommer säkert fungera bra med etanol också då det är en nyutveckling./PH

Re: S60 D5 vs T5

Postat: mån 25 okt 2010, 14:06
av Boromir2k
Satt/sitter i samma dilemma men jag kommer att ta T5 -för körupplevelsen. Har diesel idag och kört diesel innan (V50 2.0) och motorvärmaren fungerar klockers -men kommer ta en för 13 000:- till T5:an.

Helt klart roligare körning med bensin.

Re: S60 D5 vs T5

Postat: mån 25 okt 2010, 15:48
av crumpets
Diesel för plånboken och bensin för själen.
Jag hade tittat på en diesel om jag skulle pendla 20+ mil enkel riktning många gånger i veckan, det går inte att förneka att det är skönare med dieselns ljud och karaktär när man ligger och riktigt segdrar på långfärder.
Annars hade jag inte stått ut med att varje dag behöva lyssna på bussknattret.

Re: S60 D5 vs T5

Postat: mån 25 okt 2010, 19:17
av Steff 99
crumpets skrev:Diesel för plånboken och bensin för själen.
Jag hade tittat på en diesel om jag skulle pendla 20+ mil enkel riktning många gånger i veckan, det går inte att förneka att det är skönare med dieselns ljud och karaktär när man ligger och riktigt segdrar på långfärder.
Annars hade jag inte stått ut med att varje dag behöva lyssna på bussknattret.
Vilka dieselbilar har ni som referenser när ni talar om bussknatter, visst en kall diesel har ett dieselljud om man står utanför bilen, men sitter man i så får man nog ha bra hörsel om man skall höra detta, nu talar jag om exv. en ny V70 inte om bilar tillverkade på -90 talet.
Det låter mer av bensinbilar där ägarna tror det är sportigt att rensa ljuddämparen. :evil:

Re: S60 D5 vs T5

Postat: mån 25 okt 2010, 20:24
av menbj0
T5:an är väl änny inte testad av folk utanför Volvo så det är svårt att säga. Men eftersom det är mer eller mindre samma motor som 2.0T så är min gissningn att den är relativt omodern och för törstig. T4 känns då som ett mycket modernare och mer effektiv motor.

Men eftersom du har provkört T5 och gillar den så tycker jag du ska ta den. Du gillar motorn och den är väldigt snål, särkilt med manuell.