Sida 1 av 2

Olika höjd mellan däck och hjulhus bak

Postat: sön 10 maj 2026, 11:36
av kievY
Märkte häromdagen att det är mindre utrymme mellan höger bak än vänster bak. Skiljer ca 0.5 cm mellan däck och skärmkant. Original R design chassi. Det enda jag gjort är satt på 19" och bytt bromsar. Men bromsarna har ju inget med upphängning?
Dvs höger bak har mindre utrymme än vänster bak.

Kört bilen i helgen på en 50 mila tur och inget som märktes under körning. Det var väl hemma när jag lastade av som jag noterade detta.
Var även inne på service i veckan utan anmärkningar.

Dåligt med luft, synvilla?

Re: Olika höjd mellan däck och hjulhus bak

Postat: sön 10 maj 2026, 12:12
av Jallemet
Jag tänker att det kan vara en trött stötdämpare.

Re: Olika höjd mellan däck och hjulhus bak

Postat: sön 10 maj 2026, 12:38
av Erik Å
Står bilen på helt plan mark? Sådär blir det på min garageuppfart, den är uppenbarligen "vriden" i längdriktningen :-D

Re: Olika höjd mellan däck och hjulhus bak

Postat: sön 10 maj 2026, 15:23
av kievY
Står på plan parkering. Inget konstigt med dämparen sist däck byttes, förra helgen bytte jag bromsar på den och såg inget konstigt med dämparen. Funderar om något kan ha gått av, men det borde ha märkts? Nästa helg ska den rulla ca 100 mil så får se hur det blir..

Re: Olika höjd mellan däck och hjulhus bak

Postat: sön 10 maj 2026, 16:26
av Erik Å
Det är nog snarare en fjäder som håller på att ge upp isåfall. Eller kanske ett gummimellanlägg i nåt fjädersäte.
Dämparna bär inte bilen.. Okej gastrycket i gasdämpare ger en viss kraft som vill lyfta bilen men den är relativt liten i jämförelse med fjädern. Gastrycket kan man i och för sig tappa om tätningen vid kolvstången går sönder. Been there.
En trasig krängningshämmare skulle kanske kunna ge sån effekt, typ ett krökt krängningshämmarstag..
Kolla om fenomenet kvarstår när du parkerar på andra ställen, det syns inte med blotta ögat om en parkeringsplats är skev med någon enstaka centimeter.
Du har inte glömt kvar nåt tungt objekt på höger sida inne i bilen.. ? :-D

Re: Olika höjd mellan däck och hjulhus bak

Postat: sön 10 maj 2026, 18:57
av kievY
Hm, borde inte detta synts på servicen? Försökte kika in mellan men svårt att se något.. På vänster sida får jag plats med 2 fingrar+ lite utrymme till. På höger är det så att 2 fingrar precis får plats. Tog en sväng nyss, låter inget konstigt om den eller svajar konstigt. Håller sig stabilt på vägen. 2.8 bar i alla däck.
Visst nya skivor och belägg runt om är väl lite mer vikt men inte så att en sida ska påverkas :-/

Re: Olika höjd mellan däck och hjulhus bak

Postat: sön 10 maj 2026, 19:43
av Jallemet
Skivor och belägg på påverkar inte, s.k. ofjädrad vikt på hjulaxeln, det är snarare som någon skrev en trött fjäder.

Re: Olika höjd mellan däck och hjulhus bak

Postat: sön 10 maj 2026, 20:06
av kievY
Hm om en fjäder skulle ha brustit eller bara tappat styrka? Ingen aning hur länge det varit så.. reagerade på det här om dagen.

Det enda jag även ändrat var att byta till 19" från nyare generation dvs ET 42 istället för 55. Men har kört så ca 1 månad utan problem.

Re: Olika höjd mellan däck och hjulhus bak

Postat: mån 11 maj 2026, 20:25
av kievY
Har tagit lite bilder. Svårt att mäta och få det på kort. Men ca 0,5 cm skillnad.
IMG_2763.jpeg
IMG_2763.jpeg (2.91 MiB) Visad 1106 gånger
IMG_2764.jpeg
IMG_2764.jpeg (3.36 MiB) Visad 1106 gånger
IMG_2765.jpeg
IMG_2765.jpeg (3.31 MiB) Visad 1106 gånger
IMG_2762.jpeg
IMG_2762.jpeg (2.92 MiB) Visad 1106 gånger
. Försökte kika på fjädrarna men såg inget konstigt.

Re: Olika höjd mellan däck och hjulhus bak

Postat: mån 11 maj 2026, 21:08
av ShogunX
Nu kan själva vinkeln på bilderna bli något missvisande, men jag tycker det ser ut som att fälgkanten når till 28 mm på måttstocken på ena bilden och till 27 mm på andra bilden.

Innan jag såg bilderna gick tankarna kring att om det skulle ha med dina däck att göra, skulle det ha varit ett ovanligt fall. Såg sedan att båda däcken var av samma fabrikat, modell och hade samma VOL-märkning. I vissa fall kan OEM-märkta däck och icke sådana mäta olika, trots samma tillverkare, modell och dimension.

Prova att mäta igen fast med bilen på ett annat underlag du upplever som plant. Får du fortfarande samma resultat; mät avståndet från fälgkanten (kl. 18), från hjulkåpan samt från färgkanten (kl. 12) och upp till skärmkanten. Jämför sedan resultaten på andra sidan bilen.