Sida 1 av 1

Kan starta min XC60 -15 utan nyckel

Postat: ons 25 feb 2026, 12:00
av R1Uffe
Kort version, vi har tappat våran 2:a nyckel för nån vecka sedan.
Igår hände en sak, jag lämnade frugan på ett ställe och hon hade nyckeln i fickan. När jag kom hem kom jag på att hon hade nyckeln.
Men, bilen hade inte varnat med "nyckeln är borta", så då kom jag tänka på att kanske den 2:a nyckeln är i bilen någonstans. Men har vänt bilen upp och ner och letat, men hittar inte den 2:a nyckeln.

Låser jag bilen, går in med nyckeln och går ut och drar i handtaget så öppnas inte dörren. Går jag in igen och låser upp med fjärrnyckeln och går ut så kan jag starta bilen utan att ha med nyckeln.

Så antingen ligger nyckeln någonstans i bilen eller kan jag ha fibblat på något när jag har varit in med OBDläsaren så jag kan starta utan nyckel.

Något tips från någon?

Re: Kan starta min XC60 -15 utan nyckel

Postat: ons 25 feb 2026, 13:41
av klacken
Nyckeln finns nog i bilen så leta vidare

Re: Kan starta min XC60 -15 utan nyckel

Postat: ons 25 feb 2026, 14:08
av Malmstroem
Alternativet till att nyckeln finns i bilen är att du har något seriöst fel i autentiseringssystemet som känner av nyckeln. Det är inte omöjligt, men rätt osannolikt.

Jag hade också fortsatt att leta efter nyckeln i bilen.

Re: Kan starta min XC60 -15 utan nyckel

Postat: ons 25 feb 2026, 15:15
av R1Uffe
Det finns ett ställe till där jag inte letat, det är om jag har haft nyckeln liggandes i motorutrymmet och glömt den där, sen har den fallit ner på "hasskyddet" under motorn. Ska kolla där

Re: Kan starta min XC60 -15 utan nyckel

Postat: tor 26 feb 2026, 19:09
av apersson850
R1Uffe skrev:Låser jag bilen, går in med nyckeln och går ut och drar i handtaget så öppnas inte dörren.
Det är dock normalt om man har en nyckel inne i bilen när man låser. Den avaktiveras då tillfälligt.

Re: Kan starta min XC60 -15 utan nyckel

Postat: fre 27 feb 2026, 06:37
av R1Uffe
Nyckeln hittar vi inte inne i bilen ivarjefall, alla vrår är genomsökta, baksätet har varit borttaget , under stolarna har vi även tagit bort ventilationskanalen för att kolla om den är i den. (Detta är gjort 3gg med 3 olika personer)

skyddet under motorn har jag tagit loss för att kolla om den kan ha farit ner där OM jag nu har lagt nyckeln under huven nångång och glömt den där.
Framhjulen har varit borttagna + innerskärmen för att kolla där, men ingeting.
Så nu är det bara om den fallit ner någonstans i motorutrymmet där man inte kan se något

Re: Kan starta min XC60 -15 utan nyckel

Postat: fre 27 feb 2026, 17:02
av gizzmokula
Har du haft samma jacka/byxor på dig när bilen startat? Har man hål i ficka kan en nyckel gömma sig väldigt bra i fodret på en dunjacka.

Skickat från min SM-G991B via Tapatalk


Re: Kan starta min XC60 -15 utan nyckel

Postat: fre 27 feb 2026, 21:48
av TommyP86
Åk till ÅF så ser dom vilken nyckel som auktoriserar start.