fjohan82 skrev: ↑sön 20 aug 2023, 15:44
Titta om den delen sitter kvar när du plockar ur filtret
Mycket talar för att numret är 30788489.
Tack för ditt svar Johan!
Jag kan inte se att det sitter något som liknar den hålade insatsen någonstans. Varken i det gamla filtret eller kvar i filterhållaren på motorn. Det har helt enkelt inte suttit någon sådan där sedan åtminstone sist lämnade in bilen på service. Kan verkligen servicefirman ha fuskat/missat att locket varit felaktigt och inte åtgärdat detta ?
På din bild ser det ut som att insatsen är en separat del men om man letar upp den på nätet hos säljare verkar den följa med locket. Sitter den fast som en integrerad del (guten) i locket eller går den att ta bort ?
Jag reagerade på att det inte verkade vara något som styrde filtret vid montering utan det verkade då som att man var tvungen att rikta in filtret i centrum före montering av locket. Det verkade lite ologiskt att man skulle konstruerat det så.
Jag har monterat nytt oljefilter och vill ogärna ta isär bara föra att kolla numret om det nu står på insidan innan jag skaffat rätt del. Korkat kan man tycka att numret inte står på utsidan.
/Hans