Sida 1 av 1

Delar & reparation

Postat: tis 29 jun 2021, 09:19
av Pleter83
Well kort historia, jag rullade avstånd ca 2m in i baken på en annan bil i en korsning.

Bild

Fick en "offert" från skadecenter här i Karlskoga, dom ska ha minst 41.000 för reparationen, då som han poängterade att allt är givetvis originaldelar och fabriksnya.

Och då har han inte kollat igenom allt heller.
Så han sa att får jag tag i beg delar så är det bara komma in med de så byter som samtidigt som dom fixar.
Lykta har jag fått tag i helt ny orginal för en vettig peng.

Då motorhuvet fått sig en smäll och blivit förskjuten åt vänster så, vete fan om det går rikta om den.
Och sido plåten/skärmen fått sig en knix/veckning som inte går få ut på ett fint sätt, så lika bra byta den.

Lackering har jag en person som kan fixa

Så vete fan riktigt vart man ska börja för att kunna få ner priset något haha.

Så tänkte på det med t.ex ny motorhuv, såg att det går få tag på rätt billigt sätt från autodoc mfl, men vad behöver man komplettera med?
Har ingen superkoll på läget med delar.

Så tusen tack om det finns vänliga själar som kan hjälpa en ensamstående som försöker rädda semestern lite.

Gäller en V60 R-design 2013

Re: Delar & reparation

Postat: tis 29 jun 2021, 09:31
av theodorkalin
Har du ingen försäkring som täcker vagnskador?

Skickat från min SM-G998B via Tapatalk


Re: Delar & reparation

Postat: tis 29 jun 2021, 09:39
av Pleter83
Problemet var att jag bytte bil för ett år sen, och skulle lägga över den nya på helförsäkring istället för halv som jag hade på skrotbilen tidigare.
Men något måste kommit i mellan då det vart helt missat mer än att bilen gick på halvförsäkring, och det är en nota man får helt enkelt ta tyvärr.

Försökt vända och vrida på när var hur, men gjort är gjort tyvärr.

Re: Delar & reparation

Postat: tis 29 jun 2021, 11:07
av StefanN
Om du ger verkstan en lackerad huv , skärm och hölje samt lyktan så kan väl dom skaffa det sista som behövs? Är ju svårt att gissa innan man plockar ner vad som skadats.

Re: Delar & reparation

Postat: tis 29 jun 2021, 17:25
av S6024t
Motorhuven finns väl på nån skrot i närheten av dig! Kanske med rätt färg åxxå.. Att skicka från nått reservdelslager utomlands,så kan ju den vara mer skadad än din nuvarande huv..