Sida 1 av 1

Motortemperatur hög, stäng av motorn snarast.

Postat: fre 25 jun 2021, 22:26
av adamhansson98
Hej!
Har en fråga som jag hoppas nån av er kan hjälpa till med. Det är så att jag körde idag ifrån Jönköping till Norrköping. Har en v60-11 gått 1400 mil. En minut efter jag kört av motorvägen i Norrköping så börjar de lukta bränt och det kommer rök ifrån ”ac” fläktarna. Kort därefter så varnar bilen för hög motortemperatur och att jag ska stänga av bilen snarast. Olja är bytt för en månad sen och kylarvätskan är på den nivån de ska vara. Några idéer vad det kan vara? Vet inte om jag vågar köra hem ifrån Norrköping imorgon. Upplever att de är märkligt att det kommer så sent in i resan.
Väldigt tacksam för hjälp och idéer!

Re: Motortemperatur hög, stäng av motorn snarast.

Postat: fre 25 jun 2021, 23:13
av Rådlös
Fel kommer alltid när man minst anar även om man har bytt olja och har kollat kylarvätskan.
Har du kollat under huven nu när den larmar för fel? Har du möjlighet att läsa ut felkoder?

Re: Motortemperatur hög, stäng av motorn snarast.

Postat: fre 25 jun 2021, 23:28
av adamhansson98
Tack för svaret! Har inte möjlighet att läsa av felkoder. Vad jag kan se under huven är att det ser normalt ut, kunde köra vidare efter en stunds vila men sedan kom varningen tillbaka efter en kortare stunds körning. Ska också sägas att fläkten till motorn jobbade hårt i ungefär 10-15 minuter efter avstängning.

Re: Motortemperatur hög, stäng av motorn snarast.

Postat: lör 26 jun 2021, 08:45
av TommyP86
Då är det nog varmt. Har du tur är det kanske bara vattenpumpen som tappat impellern, men annars låter det inte så roligt.
Du skriver inte nåt om motor, och milen lät lite osannolika? Menar du 14 000?

Re: Motortemperatur hög, stäng av motorn snarast.

Postat: lör 26 jun 2021, 09:51
av adamhansson98
Ja precis, det är 14 000 mil. Jag vet inte jättemycket mer om motorn än att bilen är halvservad för 1 månad sen där olja + filter + plugg är bytt plus en check så kamrem är ok. 2 veckor sedan så byttes magnetventilen till bilen då den var trasig. Vet inte så mycket mer.

Re: Motortemperatur hög, stäng av motorn snarast.

Postat: lör 26 jun 2021, 10:34
av TommyP86
Vilken motor?