Och undrar om det är någon som provat? Hur blir det med t.e.x adaptiv farthållare osv, någon som har svaren? Skulle kunna överleva om vissa småsaker ej fungera men nyfiken på hur det blir med driver alert, farthållaren osv
alla sådana funktioner fungerade på min efter jag bytte iaf
Re: Ny instrumentbräda på MY11
Postat: tor 14 feb 2019, 15:49
av MartinS
Hur är det med sånt som på tidiga bilar visas i DIM men på senare årsmodeller visas på sensuskärmen? Jag tänker t.ex. så av/på DSTC etc?
Re: Ny instrumentbräda på MY11
Postat: fre 15 feb 2019, 08:54
av theodorkalin
MartinS skrev:Hur är det med sånt som på tidiga bilar visas i DIM men på senare årsmodeller visas på sensuskärmen? Jag tänker t.ex. så av/på DSTC etc?
av/på DSTC är väl i sensus även på tidigare? har det på min MY11 S60 i alla fall. efter jag bytte DIM till facelift (den i videon) så fungerade det mesta, fixa 2 kablar från OBD till DIM. tankmätaren visade åt fel håll. alltså full tank vid tom tank o vise versa. detta ledde till att värmaren inte fungerade ordentligt i och med bränslemätaren. så bytte tillbaka till gamla i slutändan. numera kan man lösa alla fel o få det att lira ordentligt via ett program som heter VDASH. massa info finns här https://forums.swedespeed.com/showthrea ... 1-2013-S60