Då min vänstra backspegels elslinga är ur funktion behövs glaset troligen bytas, därför gjordes en snabb sökning på Google och fann då svaret ”använd specialverktyg”. Jag misstänker dock att detta går att göra utan nämnt specialverktyg så ställer frågan här. Tankar?
Bilen har BLIS och elinfällbara speglar om det gör någon skillnad.
Re: XC60: Hur lossa ytterbackspegelglas?
Postat: sön 21 okt 2018, 21:37
av Micce1980
Är ju bara att vinkla ut mot rutan med ett falsben och sedan lirka loss det. Tillbaka i omvänd ordning, lite småpill men inget svårt
Sen kan man ju söka på nätet med, "byta backspegel Volvo" gav detta och det är samma metod till din
Re: XC60: Hur lossa ytterbackspegelglas?
Postat: sön 21 okt 2018, 21:44
av sibo
Tack för tipsen men jag läste att det skiljer sig mellan 60- och 70-modellerna?
Jag har inget falsben men det kanske är värt att köpa då, biltema verkar dock inte ha. Något tips om var man lämpligen införskaffar, alternativt om man kan klara sig med något liknande verktyg?
Re: XC60: Hur lossa ytterbackspegelglas?
Postat: sön 21 okt 2018, 21:49
av Micce1980
Var så på min V60 iaf, bör ju inte skilja då XC60 kom som ny mellan V70II och V60
Äh, är den gamla trasig kan du ju bända med vad som egentligen, ta en smörkniv, samt en handduk för att skydda spegelhuset så det ej får märken där :)
Köp ett på Volvo ÅF eller liknande annars, haft mitt därifrån sedan 2014 och det håller bra iaf ;)
vparts var ju för en gångs skull helt ok prissatta, de kommer alltid till användning någonstans de där plastverktygen. Senast idag när en lamparmatur skulle delas på i hemmet ;)
vparts var ju för en gångs skull helt ok prissatta, de kommer alltid till användning någonstans de där plastverktygen. Senast idag när en lamparmatur skulle delas på i hemmet ;)
vparts må vara billig men fraktkostnaden är ju dock dyrt om man enbart tänkt köpa verktyget och inget annat när man ändå är på hemsidan(69kr frakt!!?) då åker jag hellre till biltema(om man bor nära/kör förbi dagligen/någon gång under veckan.
Re: XC60: Hur lossa ytterbackspegelglas?
Postat: sön 21 okt 2018, 22:40
av sibo
Jag såg att glaset kostade 500 spänn på vparts medan skruvat tog 300. Frågan är ju om de 200 extra kronorna är värt det. Borde ju vara same shit tycker man. Annars blir det nog glas på skruvat och verktyg på feltema
Re: XC60: Hur lossa ytterbackspegelglas?
Postat: mån 22 okt 2018, 05:54
av MartinS
Köp originlglas, jag har köpt två olika piratglas och dom är helt värdelösa, jag hsr slägt dom, felaktigt välvda så spegelbilden blir helt konstig.
Re: XC60: Hur lossa ytterbackspegelglas?
Postat: mån 22 okt 2018, 13:14
av UnleashFusion
Kolla med skroten/bildelsbasen och hitta glas, annars köp nya från Volvo. Hade verkligen inte köpt pirat/kopior som jag kanske i längden blir dåligt