Sida 1 av 1

V60 Premium sound, tips: dämpa dörrarna!

Postat: lör 08 apr 2017, 06:57
av lv455
Hej forumet,

Jag har en V60 Summum MY 2016 med PSS (Premium Sound System) som jag inte varit speciellt nöjd med ljudmässigt, både ljudkvaliteten i de lägre frekvenserna samt skrammel från dörrsidorna. En kollega tipsade mig då om att dämpa dörrsidorna då han gjort samma sak med en rapplig Subaru som efter behandling (och högtalarbyte) lät imponerande bra (jag fick också en lyss).

Han hade dessutom lite dämpmaterial över som jag kunde få och prova med vilkte jag gjorde. Dämpmaterialet var av typen "Silent Coat" (finns bland annat på MDS): https://www.brl.se/sv/artiklar/silent-c ... ark-2.html

Jag började enkelt med att lägga på ett lager på insidan av förvaringsfacket på framdörrarna vilket inte tog många minuter men blev imponerad av skillnaden. Det skramlade mindre men framför allt kvaliteten på midbasen hade förbättrats avsevärt.

INspirerad av framgången monterade jag ner dörrsidorna och dämpade de ytor som kunde härbärgera lite dämpmaterial. Skillnaden var inte riktigt lika stor som när jag enbart dämpade förvaringsfacken så jag lade på några lager till (=man får inte plats med så mycket där längre).

Sammantaget fann jag förbättringen så stor att jag numer åker tunt med equalizern ställd helt rakt, dvs 0dB rakt igenom, vilket var en omöjlighet tidigare på grund av kasst ljud och skrammel. Utöver det kör jag Surround av, ljudzon förare samt balans ett par snäpp åt höger + centerkanal upp ett snäpp eller två.

Prova! Ett ark kostar hunder hundringen och räcker åtminstone till förvaringsfacken i framdörrarna.

Edit: det skrammel som trots allt finns kvar är sannolikt clipsen, då dessa har för låg anliggningskraft mot dörrplåten. Nästa steg här blir att lägga på lite silikon på dem, enligt en kollega som jobbar med bilskrammel.

Re: V60 Premium sound, tips: dämpa dörrarna!

Postat: lör 08 apr 2017, 12:04
av Schmoyoho
Bilder? Lade du dämpning på själva dörrsidan eller på plåten? Känns som att det är plåten man borde vilja dämpa för att isolera bort vägljud, iallafall jag som inte har skramliga dörrsidor (vissa frekvenser på hög volym ger resonans här och var men inget överhängande problem).

Re: V60 Premium sound, tips: dämpa dörrarna!

Postat: sön 09 apr 2017, 07:25
av lv455
Jag ska se om jag hittar några bilder. Jag fokuserade på dörrpanelen då det var musikrelaterat skrammel jag ville åtgärda, vägljudet har jag inte stört mig på.
Schmoyoho skrev:Bilder? Lade du dämpning på själva dörrsidan eller på plåten? Känns som att det är plåten man borde vilja dämpa för att isolera bort vägljud, iallafall jag som inte har skramliga dörrsidor (vissa frekvenser på hög volym ger resonans här och var men inget överhängande problem).

Re: V60 Premium sound, tips: dämpa dörrarna!

Postat: sön 09 apr 2017, 07:31
av LJN
Är också nyfiken 8)