Sida 1 av 2
XC60- Extra ljus backa i mörker eller räcker backkameran?
Postat: tor 22 dec 2016, 11:07
av linnnet
Hej,
Har hittat ett par trådar på forumet kring backljus där folk har bytt lampor i de vanliga backljusen för att få mer sikt. Hittade dock inget för XC60 gällande fyiska extra ljus man monterar på bilen.
Mitt problem: Jag bor på en skaftväg i ett villaområde där jag gärna och ofta vill backa upp min bil. Sikten är dock riktigt dålig, framförallt nu när det är mörkt ute. Barn korsar ofta skaftvägen och jag är alltid nojjig när jag backar. Med ny XC60 och med backkamera hoppas jag det blir bättre (har ej fått bilen än så jag vet inte...) Frågan är dock hur mycket man ser i backkameran när det är becksvart ute?
Hur är era erfarenheter där? Rcäker existerande belysning för att se i backkameran när det är svart ute - eller behöver man komplettera med någons slags extra ljus? I så fall, extern extra monterade, eller starkare lampor i existerande backljus?
Re: XC60- Extra ljus backa i mörker eller räcker backkameran?
Postat: tor 22 dec 2016, 11:36
av KrilleW
Jag kommer byta befintliga lampor till dessa:
http://www.xenonkungen.com/se/led-diodl ... a-10w.html
Grymt bra ljus och skönt om man kan slippa externa ljus bakåt
Re: XC60- Extra ljus backa i mörker eller räcker backkameran?
Postat: tor 22 dec 2016, 11:44
av linnnet
Ser ju lovande ut. Har du sett dem in action?
Vet du hur stort jobbet är att byta dem?
Re: XC60- Extra ljus backa i mörker eller räcker backkameran?
Postat: tor 22 dec 2016, 12:38
av KrilleW
Min svärfar har satt in såna i sin VW-buss och de lyser riktigt starkt. Jag vågar påstå att ljuset blir fler 100% starkare än originalljusen. Eftersom lamporna har en egen reflektor så bör de lysa lika bra i en Volvo.
Kan inte ta många sekunder att byta. Jag tittade i instruktionsboken på Min Volvo och tycker det ser lätt ut. Bara lossa en kåpa i bagaget förvaret komma åt lampan.
Re: XC60- Extra ljus backa i mörker eller räcker backkameran?
Postat: tor 22 dec 2016, 13:24
av linnnet
Lysande (ursäkta ordvitsen),
Då ska jag ta och testa dessa också. 195kr/st känns ju rätt överkomligt! Tack för tipset!
Re: XC60- Extra ljus backa i mörker eller räcker backkameran?
Postat: tor 22 dec 2016, 14:35
av ansjo
Jag är ofta ute i skogen och jagar, och då vakar gris på nätterna. Ibland kör man in på skogsvägar, som man sedan får backa ut från, och med backkamera och standard backljus har iaf inte jag något större problem att backa längre sträckor.
Re: XC60- Extra ljus backa i mörker eller räcker backkameran?
Postat: tor 22 dec 2016, 16:01
av BePe
KrilleW skrev:Kan inte ta många sekunder att byta. Jag tittade i instruktionsboken på Min Volvo och tycker det ser lätt ut. Bara lossa en kåpa i bagaget förvaret komma åt lampan.
Nja. Riktigt så enkla är de inte att komma åt att byta. Om man inte har väldigt långa och smala fingrar med nån extra led på.
Jag har en uppsättning såna lampor liggande som ej blivit monterade ännu då jag inte hade tålamod för tillräckligt många svordomar för att få dit dem när jag provade förra gången.
Re: XC60- Extra ljus backa i mörker eller räcker backkameran?
Postat: tor 22 dec 2016, 17:00
av svedan
Kameran är bra men är det lite skitigt på vägen, skitar linsen igen och man ser inte så mycket. Ren lins =inga bekymmer. Parkeringssensorn bak varnar för både barn och grisar som springer på tvärsen. Funkar klockrent i parkeringsgarage (samt bilar man inte ser. Radarn läser ju på tvären när man backar ut från sin plats. Toppen mao).
Kan man få extra lyse bak, är det nog ett bra förslag. Saknar inte då jag har utebelysning med rörelsevakt som leder vägen till garaget.
Re: XC60- Extra ljus backa i mörker eller räcker backkameran?
Postat: fre 23 dec 2016, 11:30
av McDonald
KrilleW skrev:Jag kommer byta befintliga lampor till dessa:
http://www.xenonkungen.com/se/led-diodl ... a-10w.html
Grymt bra ljus och skönt om man kan slippa externa ljus bakåt
Har du bytt till dessa ännu, hur fungerar dom med bilens canbus ( felmeddelande lampa ) ?
Dom finns lite billigare här
http://www.streetperformance.se/product ... pa-10w-led
Re: XC60- Extra ljus backa i mörker eller räcker backkameran?
Postat: fre 23 dec 2016, 12:35
av andersuw
KrilleW skrev:Min svärfar har satt in såna i sin VW-buss och de lyser riktigt starkt. Jag vågar påstå att ljuset blir fler 100% starkare än originalljusen. Eftersom lamporna har en egen reflektor så bör de lysa lika bra i en Volvo.
Jag är skeptisk till de LED-lamporna just av det skälet att de har en egen reflektor och utformningen hos den reflektorn. Backljusreflektorer är normalt utformade så att de ger en väldigt bred ljusbild, nästan 180 grader, så att man kan se inte bara rakt bakom bilen utan också snett bakom i relativt stark vinkel. Efter vad jag kan se på Xenonkungens bilder är den inbyggda reflektorn hos de aktuella LED-lamporna utformade så att de ger en smalare ljusbild. Det innebär förstås bättre ljus rakt bakom bilen men dåligt ljus i sidled. Inte särskilt lyckat i mitt tycke, särskilt inte om man vill använda backljuset tillsammans med backkamera. Den ojämna belysningen kommer att innebära att man ser bra via den vidvinkliga kameran bara där backljuset är starkt. Resten av bilden lär bli rätt svart.
Själv har jag monterat de här LED-erna i backljuset i min V70 -15.
http://www.hova.com/lampa-led-backljus-ph16w-100w-cree/
Finns också på ebay för lite mindre pengar om man har tid att vänta lite på leveransen.
http://www.ebay.co.uk/itm/2x-PWY24W-PY2 ... 1936882088?
Ger ca tre gånger mer ljus än originalglödlamporna rakt bakom bilen men lyser också väldigt bra i sidled.