Sida 1 av 1
Automatiskt avbländande yttre backspeglar
Postat: mån 11 jan 2016, 10:57
av KarlE
Vad tycker ni som har det?
Jag har det på min hyrbil och tycker att de är alldeles för mörka och att det är svårt att se i dem när det är mörkt.
Re: Automatiskt avbländande yttre backspeglar
Postat: mån 11 jan 2016, 12:03
av svedan
Dom är ok tycker jag. Dock har den inre blivit mörkare än min förra bil. Tillsammans med tonad bakruta är det svårt se detaljer. Men bilarna med ljus är lätta att se. Tog med nya bilen även avbländning på de yttre och dessa har jag bara positivt att tycka om.
Re: Automatiskt avbländande yttre backspeglar
Postat: mån 11 jan 2016, 13:11
av Perra83
Jag är nöjd. Jag är mer orolig över hur dom blir när man har tonade rutor. Vill inte bli av med funktionen.
Mörka? Tittar du hellre in i någons feljusterade halvljus?
Iofs är ytterbackspeglarna lite mörkare mot den i taket. Har ingen betydelse för mig faktiskt.
Re: Automatiskt avbländande yttre backspeglar
Postat: mån 11 jan 2016, 13:42
av KarlE
Jag tycker att man ser bilar med bra/modern belysning ganska bra. Men äldre bilar syns inte alls lika bra.
Övrigt tycker jag man ser ganska dåligt, klart sämre än vanliga speglar. Än sämre vid regn.
Re: Automatiskt avbländande yttre backspeglar
Postat: tis 12 jan 2016, 00:13
av mikeman
Har det på v60 med tonade rutor och nu under hösten och vintern har det funkat bra. Det blir mörkt och mycket färg när de yttre dämpar men det ger mycket bättre sikt än när man blir bländad. Med det sagt är det kanske inte livsviktig funktion på yttre speglarna men däremot på den inre tycker jag.
Re: Automatiskt avbländande yttre backspeglar
Postat: tis 12 jan 2016, 08:00
av Strebern
Automatisk avbländning = PERFEKT!
Om man har en strålkastare i dem så ser man ju i alla fall inte någon spegelbild?
Jag upplever inte heller glaset i sig som mörkare än vanliga.
Har aldrig ens funderat på att jag "inte sett" ordentligt i dem, ett ickeproblem helt enkelt.
Re: Automatiskt avbländande yttre backspeglar
Postat: fre 15 jan 2016, 08:56
av Perra83
Körde i mörker igår med dom nytonade rutorna. Alla backspeglar bländar av precis som innan toningen. 8% ljusgenomsläpp. Solar Gard Saint Gobain. Rätt lik V60 originaltoning men inte lika gulbrun i färgerna inifrån.
Nöjd JA!