Sida 1 av 1

Fläkt som aldrig stannar

Postat: tor 31 dec 2015, 10:09
av Kryx
Kom ut till en död bil igår och insåg efter jag kommit in och startat upp den via startkablar att den flåsade så förbannat.
Efter en timmes "laddkörning" stängde jag av bilen och konstaterade att en fläkt fortsatte flåsa vilket var orsaken till batteridränaget dagen innan. Jag tolkar det som att det är fläkten till parkeringsvärmaren då det är ovanför höger framdäck närmast vindrutan.

Bilen fick stå utan pluspol över natten men så fort jag lägger på den så startar fläkten.
Idéer? Det gäller en V60 D4 MY13.

Re: Fläkt som aldrig stannar

Postat: mån 04 jan 2016, 14:29
av Kryx
Felsökning på Bilia klar, ett fläktmotstånd som havererat.

Re: Fläkt som aldrig stannar

Postat: mån 04 jan 2016, 17:10
av III
Enkel lösning. Kanske inte billig, det låter inte så. Kul med återkoppling även om du inte fick några tips.

Re: Fläkt som aldrig stannar

Postat: tor 07 jan 2016, 16:23
av Kryx
Mekanikern hade aldrig stött på det heller, ej heller säljaren som var där precis då. Så jag är inte förvånad att idéer uteblev. För egen del räknar jag med kostnadsfritt då Dieselvärmaren ingår i Maxitrygg.