Sida 1 av 2

Byta 2.5ft R-design till Volvo V60 D4 Summum

Postat: lör 09 aug 2014, 10:08
av discokaj
Hejsan!

Jag är lite ny här på v60 sidan har spenderat min tid på v70 sidan. Men nu har jag haft tillräckligt med strul med min v70 och ska få byta den mot en v60. Jag har ingen koll på v60 eller diesel så jag behöver all hjälp jag kan få vad gäller erfarenheter. Jag är trött på lilla stereon, höga bränslekostnaderna och aux kablar för att spela spotify. Jag söker lite mer "lull lull" större stereo driftsäker och bränslesnål bil som inte sjunker som en sten i pris.

Nuvarande bil; Volvo v70 2,5ft 2011 R-design 5700mil, 220000:-/ kontant ca 45000:-/ 3800:- i månaden inklusive försäkring

Den bil jag kollar på:Volvo V60 D4 163 S/S Summum 2014 289000:- /kontant ej klart/ 4200:- i månaden halvförsäkring behövdes bara.

Jag har kört 200 mil med min bil, haft den ca 2 månader extremt välvårdad,i samma skick som när jag hämta ut den. Varit inne 4 gånger på verkstaden sen jag köpte den, en baklucka med elmotor som strulat hela tiden(åker upp när man fäller ner den med knappen). Samt en gång öppnats mitt i natten med larmet skrikande, trots att bilen var lås. (Har datorer och dokument i bilen som är väldigt hemliga = halshuggning samt skuldsatt för livet om dom försvinner) Körde med total körförbud i 2 månader, bilen skulle varit besiktad när jag köpte den, ingen säljaren nämde. Jag har köpt nya fälgar för 6000:- till bilen. Om jag ska byta bil skulle jag fundera på vad bilen sjunkit i värde, vad tycker ni man kan kräva? Jag tycker +-0 men vill höra erfarenheter.

Kan ni inte svara på frågan över får ni gärna skriva det ni kan om v60 och den motor/modell jag tittar på.

Bilen jag tittar på:
http://www.blocket.se/ostergotland/Volv ... w=1&last=1


Tack för alla svar och att ni tar er tid!
Mvh Micke

Re: Byta 2.5ft R-design till Volvo V60 D4 Summum

Postat: lör 09 aug 2014, 11:16
av Linqid
Värt att nämna angående den V60 du kollar på är att det trots MY14 sitter den gamla motorn med 6-stegad låda i och inte den nya VEA-motorn med 8-stegad dito. Under MY14 såldes både och, så att du är uppmärksam om du tittar på olika objekt och inte blandar ihop D4 och D4.

I övrigt ser den välutrustad och snygg ut. Minst HP eftersom det är en Summum, så du slipper std-ljudet.

Re: Byta 2.5ft R-design till Volvo V60 D4 Summum

Postat: lör 09 aug 2014, 12:04
av discokaj
Linqid Tack! Precis svar som detta jag behöver. Men hur vet jag om bilen har nya VEA motorn? dvs skillnaden på D4 och D4
Kanske borde satsa på den motorn/växellådan istället?

Vill ju helst inte tappa för mycket kraft i bilen, tycker om min 231hk som jag har just nu!

Re: Byta 2.5ft R-design till Volvo V60 D4 Summum

Postat: lör 09 aug 2014, 12:58
av Lövet
Ska du byta in din 2.5FT eller sälja den privat? Försök först att bilda dig en uppfattning vad du får för den för jag är rädd att du kan få en chock om du precis köpt den.

Re: Byta 2.5ft R-design till Volvo V60 D4 Summum

Postat: lör 09 aug 2014, 13:22
av discokaj
Byta in den pga av besvikelse av hela köpet och hanteringen när jag väl lämnat in den och allt strul!

Re: Byta 2.5ft R-design till Volvo V60 D4 Summum

Postat: lör 09 aug 2014, 14:28
av Lövet
Gå och snacka med firman först. Det är inte alls självklart att du får lämna tillbaka bilen på grund av felen. Så länge det inte är samma fel varje gång skulle jag bli mycket förvånad om bilfirman går med på ett återköp. Eller har de redan erbjudit sig det?

Re: Byta 2.5ft R-design till Volvo V60 D4 Summum

Postat: lör 09 aug 2014, 17:21
av Linqid
discokaj skrev:Linqid Tack! Precis svar som detta jag behöver. Men hur vet jag om bilen har nya VEA motorn? dvs skillnaden på D4 och D4
Kanske borde satsa på den motorn/växellådan istället?

Vill ju helst inte tappa för mycket kraft i bilen, tycker om min 231hk som jag har just nu!
Den nya motorn är på 181 hk mot tidigare 163 hk, så det är lätt att kolla. Det finns även bilar med den gamla motorn och 181 hk, men dessa är endast AWD (pga av att nya VEA inte ännu går att kombinera med AWD har man valt att mappa upp den gamla motorn med AWD till samma hk-antal som nya VEA).

Re: Byta 2.5ft R-design till Volvo V60 D4 Summum

Postat: lör 09 aug 2014, 18:17
av discokaj
Lövet:
Jag var inne och pratade med säljansvarig för skobes, först nekade han inlämning av bilen trots att jag påpeka hur missnöjd jag är och att jag inte ens kommer bli nöjd om felet löste sig, sedan ändrade han säg då jag nämnde vem jag jobbar för dvs min arbetsgivare/svärfar.( han har 2 Renault Traffic, 1 renault megane och 1 Xc70 skrivet på firman, han ska byta ut meganen och Xc70 mot en ny renault och en ranger,som han var inne och beställde av denna säljare dagen innan. Då blev det helt plötsligt ändrade tonlägen på säljaren och ett byte mot en annan bil var plötsligt möjligt.
Ska tilläggas att jag är endast 21 år gammal.

Men nu när jag pratade med min svärfar drog vi slutsatsen att det är nog bäst om jag säljer bilen privat och betalar in det jag är skyldig bilfirman och börjar ett nytt lån på denna V60, ni får gärna tillägga kommentarer om detta.

Tack i övrigt för alla svaren vad gäller motorer osv!

Re: Byta 2.5ft R-design till Volvo V60 D4 Summum

Postat: lör 09 aug 2014, 19:41
av Enka
Finns det nya VEA motor i T3/T4 utförande också? Och isåfall hur ser man skillnad på dom?

Re: Byta 2.5ft R-design till Volvo V60 D4 Summum

Postat: lör 09 aug 2014, 19:49
av Linqid
Enka skrev:Finns det nya VEA motor i T3/T4 utförande också? Och isåfall hur ser man skillnad på dom?
Nej, inte ännu.