Sida 1 av 1

Smakråd - Fälgar till XC60 Ice White

Postat: lör 08 mar 2014, 15:55
av Nono
Vänner,
Kommer nästa vecka att beställa en XC60 Summum i färg Ice White men tvekar fortfarande på vilka fälgar som är snyggast till denna bil/färg. Finns inte utrymmer i plånboken till mer än 18" fälgar och på "bygg din bil" ser jag följande alternativ.

Freja 18"
Merac Black 18"
Pan 18"
Zephyrus 18"

Vore kul och höra vilka Ni tycker jag skall välja?

Re: Smakråd - Fälgar till XC60 Ice White

Postat: lör 08 mar 2014, 16:00
av MartinS
Det är ju verkligen bara en fråga om smak, men jag skulle lätt välja Pan av dom fyra valen, jag är inte så förtjust i någon av de andra du har skrivit ner.

Bild

Re: Smakråd - Fälgar till XC60 Ice White

Postat: lör 08 mar 2014, 16:06
av Perra83
Det var svårt. Va in och kollade på bygg bil. Ett par 20" tyckte jag va snygga... annars var det inte så värst.

Re: Smakråd - Fälgar till XC60 Ice White

Postat: lör 08 mar 2014, 16:06
av Micce1980
Precis smaken är minst sagt olika. Gillar Zephyrus mest och sen Merac Blackav de du skrivit. Pan ser väldigt Ford ut på ett dåligt sätt tycker jag. :)

Re: Smakråd - Fälgar till XC60 Ice White

Postat: lör 08 mar 2014, 16:13
av newbie1111
Freja 18", har även själv valt dessa till min beställda.
Funderade mellan dessa och Merac Black.
Tror man tröttnar på Merac Black, och det blir lite navkapsel känsla.
Zephyrus känns gamla tycker jag, och väldigt vanliga (kanske för jag har dem idag) dessa ser man jämt.
Pan kommer man se mycket av, då de är de som åker på om man inte aktivt väljer.

Lätt val:) - Freja 18"

Re: Smakråd - Fälgar till XC60 Ice White

Postat: lör 08 mar 2014, 16:19
av TTure
Alltid ett svårt val, men själv fastnade vi för Zephyrus till vår ice white.
Tycker att de är hyfsat lätta att hålla rena också.

Re: Smakråd - Fälgar till XC60 Ice White

Postat: lör 08 mar 2014, 17:40
av AsfaltRacer
Just my two cents:

Freja: ser lite väl "flower power" ut och passar bättre på en "livstilsbil" typ C30, VW Beetle eller liknande.
Merac: tycker de blir lite speciella till ice white på bygg din bil, lite fräckt och ovanligt. De jag har sett i verkligheten blir det dock lätt att hjulen "försvinner" och blir två svarta hål under karossen
Pan: ser ok ut, men inte mer. Ser bättre ut i verkligheten än de gör i bygg din bil.
Zephyrus: klart snyggaste valet i det här gänget. Ser också bättre ut i verkligheten än i bygg din bil.

OBS: inlägget speglar en högst subjektiv och personlig reflektion med de associationer jag gjort när jag stått i det här valet.

Re: Smakråd - Fälgar till XC60 Ice White

Postat: sön 09 mar 2014, 11:25
av Nono
Tackar för synpunkter.
Var nästan inne på Merac men har nu svängt över emot Zephyrus (eller Ev Freja)

Irriterande att Ixion 18" inte är valbara :???: