Sida 1 av 3
Missljud från "skuffen"!!
Postat: tor 25 apr 2013, 21:32
av V70RDesign
Nån som har koll på detta?
Knorrar och har sig från bakluckan på min v70 -10. Låter som det kanske är från plasten i sidorna som ligger i spänn eller nåt. Min pappa har också en -10 och den har samma missljud. Har redan provat och tagit bort insynsskyddet med det var inte det!
Tips!!
Mvh Martin 8)
Missljud från "skuffen"!!
Postat: tor 25 apr 2013, 21:56
av empame
Har hört att det är ngt bakom plasten på insidan av bakluckan eller om det kanske var just den plastbiten.
Tydligen ganska vanligt knorrande v70 det där...
Re: Missljud från "skuffen"!!
Postat: tor 25 apr 2013, 23:45
av v70anders
På min försvann det irriterande ljudet från bakluckan då verkstaden fettade in låsmekanismen. Det var tydligen någon serviceåtgärd som var vanlig.
Re: Missljud från "skuffen"!!
Postat: fre 26 apr 2013, 07:08
av Hanzon
Jag har också missljud, jag har bokat service nästa vecka och har då sagt till att dom ska åtgärda detta knorrande också.
Re: Missljud från "skuffen"!!
Postat: fre 26 apr 2013, 09:10
av Desmodue
Smörj, är vad bilen skall ha, kännt problem och det finns massor av trådar om detta här.
Re: Missljud från "skuffen"!!
Postat: fre 26 apr 2013, 14:46
av Elmeholt
Jag smörjde vid låset "där nere", och gångjärnen uppe vid taket. Då försvann mitt knorrande iaf, så testa de :)
Re: Missljud från "skuffen"!!
Postat: sön 28 apr 2013, 22:53
av V70RDesign
Tack för svaren! Skall testa detta mitt fetta in annars får dom lösa det på verkstaden . Orkar Inte hör fett knorr!!
Missljud från "skuffen"!!
Postat: sön 21 jul 2013, 17:43
av davyjones
Smörj gummina sim bakluckan ligger an mot med silikonbaserad smörja.
Re: Missljud från "skuffen"!!
Postat: mån 22 jul 2013, 01:26
av 9070
Skönt o höra att fler har detta problem. Trodde jag var den ända som höll på att slänga in en handgranat för att bli av med missljudet. Har smörjt in låset men det hjälpte inte ett dugg. Skall prova o smörja in allt som kan röra på sig, det borde göra bilfärden roligare
Re: Missljud från "skuffen"!!
Postat: ons 24 jul 2013, 00:30
av 9070
Kom att tänka på en sak. Lossade för ett par dagar sedan inredningen i bagageluckan. Den sitter fast med ett x-antal plast "pluppar". Om dessa inte är tillräckligt stabila så borde det innebära att inredningen då kan röra på sig, och således så kommer missljudet. Skall testa att ta bort inredningen och sen ta en sväng för att kolla ifall det är det som låter. Om ingen annan hinner före mig vill säga :lol: