Sida 1 av 2
Äntligen Har den kommit Min V70 T4
Postat: tis 12 feb 2013, 15:16
av Dogfight
Så då kom den äntligen min V70 som jag väntat för länge på

En v70 Black Edition Silverfärgad Premium Sound + Sub. Sitter dock vinterdäcken på den så e silverfärgade fälgar sommar däcken e svarta 18"
Mycket tyst och behaglig o köra, återstår o se vad förbrukningen blir med tiden. Mycket nya knappar att lära sig jämfört med min förra Volvo V50. Skall lägga upp foto senare när jag hinner.
Dogfight.
Re: Äntligen Har den kommit Min V70 T4
Postat: tis 12 feb 2013, 16:07
av 2013xc70
Gratulerer med flott bil!
Re: Äntligen Har den kommit Min V70 T4
Postat: tis 12 feb 2013, 20:39
av jpennerb
Grattis! :D Varför blev det ingen T4F?
Re: Äntligen Har den kommit Min V70 T4
Postat: tis 12 feb 2013, 21:36
av therep
T4 utan F är den enda bensinaren som går att kombinera med Black Edition.
Re: Äntligen Har den kommit Min V70 T4
Postat: tis 12 feb 2013, 22:24
av joel80
Väntar på bilder.. funderade också på black edition när jag beställde min D3a... men det blev en vit Dynamic edition. Hade en svart v50 tidigare om behövde variation. Har haft min sen 3e januari nu och har fortfarande kvar nybilskänslan. :) Blev det nån extrautrustning? Kan säga att mitt bästa tillval är nog VOC! Underbart med värmare via appen och då det eller firmabil är det fantastiskt praktiskt med körjournalen!
Re: Äntligen Har den kommit Min V70 T4
Postat: tis 12 feb 2013, 23:25
av perhall
Ett starkt skäl till att många nog inte väljer F är samma som att många väljer diesel: säljare rekommenderar ofta diesel, och väldigt sällan etanol. Tyvärr är ju marknadsläget också sådant att F kostar 8000 extra ny men är värd 10000 mindre efter några år (om nuvarande situation håller i sig).
Kollade nyss handlarnas lista och för nästan alla märken ligger etanol 10000 under motsvarande bensinare.
PH
Re: Äntligen Har den kommit Min V70 T4
Postat: ons 13 feb 2013, 17:27
av MattiasD
Är det så illa? Jag vet att bilsäljare lobbar hårt för dieselbilar (därav dieselboomen) men jag trodde inte att det var så illa att de också lobbade för bensin, i de fall då motorn också finns i bränsle flexibelt utförande. Men det märkligaste är ju att folk verkar svälja allt utan att ifrågasätta.
Re: Äntligen Har den kommit Min V70 T4
Postat: ons 13 feb 2013, 18:08
av Sharkbait
therep skrev:T4 utan F är den enda bensinaren som går att kombinera med Black Edition.
Framgår det inte vad Volvo`s agenda är... :roll:
Upp med bilder på din nya bil !!

-)
Re: Äntligen Har den kommit Min V70 T4
Postat: tor 14 feb 2013, 01:36
av Dogfight
Jobbar mycket denna veckan men hunnit ta ett bra kort iallafall. Hade lite strul med min hemsida som jag lägger fotona på oxå så det har strulat.
Tog detta i saluhallen innan jag körde ut.

Dogfight
Re: Äntligen Har den kommit Min V70 T4
Postat: tor 14 feb 2013, 01:38
av Dogfight
jpennerb skrev:Grattis! :D Varför blev det ingen T4F?
Vill inte ha det problemet senare med spridare o sånt när det gäller etanol. Dessutom tror jag etanol är på utgående. Paketet Black Edition ingick inte T4F.
Dogfight