Sida 1 av 1
Parkeringsvärmare, bara i appen?
Postat: tor 13 dec 2012, 19:46
av Micce1980
På v70 D4 -12 sitter det parkeringsvärmare som kan startas via en volvo-app. Går den inte att starta via tidsinställning etc i någon meny?
Re: Parkeringsvärmare, bara i appen?
Postat: tor 13 dec 2012, 20:00
av Maximuspro
Det går via färddator reglaget när bilens tändning är noll.
Re: Parkeringsvärmare, bara i appen?
Postat: tor 13 dec 2012, 20:51
av Micce1980
Ahaa, se där ja, trodde nästan att det inte gick. =) TACK!
Re: Parkeringsvärmare, bara i appen?
Postat: fre 14 dec 2012, 00:05
av joel80
Jag får min V70 snart och när man läser på forumet här börjar man ibland fundera på om man inte får med någon instruktionsbok... ;)
Hehe..
Re: Parkeringsvärmare, bara i appen?
Postat: fre 14 dec 2012, 09:05
av apersson850
Den kan "vi ordentliga" till och med ladda ner från nätet i förväg, så man vet precis allt redan när man ser bilen första gången.
Re: Parkeringsvärmare, bara i appen?
Postat: fre 14 dec 2012, 09:52
av XC90_Executive
Vi andra gissar oss fram istället! Learning by doing! ;)
Re: Parkeringsvärmare, bara i appen?
Postat: fre 14 dec 2012, 10:38
av joel80
apersson850 skrev:Den kan "vi ordentliga" till och med ladda ner från nätet i förväg, så man vet precis allt redan när man ser bilen första gången.
Har jag faktiskt redan gjort.. Kanske inte för att jag är så ordentlig, men jag har en liten förkärlek till bruksanvisningar. När jag var yngre och inte fick något med bruksanvisning i julklapp blev jag besviken. :lol:
Re: Parkeringsvärmare, bara i appen?
Postat: fre 14 dec 2012, 10:51
av MartinS
Grymt sidospår men det är ju bra att läsa instruktionsboken till bilen även om väldigt få gör det. Man lär sig mycket som man skulle missa annars, speciellt i sådana här relativt komplexa bilar med alla säkerhetssystem etc.
/Martin
Re: Parkeringsvärmare, bara i appen?
Postat: fre 14 dec 2012, 21:49
av Micce1980
Står det hur man sätter igång parkeringsvärmareni instruktionsboken? Kunde inte hitta det iaf. Har den i tjänsten så har inte koll på allt på samma sätt. Dock vart det lättare på den förra bilen, passaten hade en separat liten fjärrkontroll som kan kunde starta parkeringsvärmarren med istället för att logga in i appen varje gång.