Sida 1 av 1

xenonljus

Postat: fre 26 okt 2012, 17:45
av ymmot
När jag står på tomgång mot en vägg eller liknande så ser jag att vänster halvljus små vibrerar medans höger halvljus är stilla. Samma sak om jag öppnar dörren och slår igen den så hoppar ljuset till! Var på volvo idag och undersökte lamphus och provade även byta xenonlampa utan resultat.
Tänkte höra med andra här på forumet om det är normalt.
Bilen är en s80 xenon abl 2012

Re: xenonljus

Postat: fre 26 okt 2012, 18:23
av corzair
Har haft samma fel på båda mina, måste byta hela lamphuset. har varit inne och bytt tre ggr, är stilla på högersidan nu men har kommit tillbaka på vänstersidan igen, (Wiho :D (?)

Re: xenonljus

Postat: fre 26 okt 2012, 20:56
av ymmot
Lattjo fel då. Volvo kanske bytt nån del i lamphusen på 2012 annars borde de lite äldre ha samma fel. Kanske bäst och kontakta min bilia mek då och be han kontakta volvo direkt och höra om nån lösning är på väg. Onödigt och byta om samma fel uppstår igen o igen. Suck

Re: xenonljus

Postat: fre 26 okt 2012, 21:15
av ~Kalle~
Det är inte så enkelt att hela lykthuset inte riktigt sitter fast helt och hållet?

/Kalle

Re: xenonljus

Postat: fre 26 okt 2012, 21:46
av corzair
~Kalle~ skrev:Det är inte så enkelt att hela lykthuset inte riktigt sitter fast helt och hållet?

/Kalle
Jag har testat att hålla fast lykthuset genom att trycka hårt på det men med uteblivet resultat.