Sida 1 av 5

S80 V8, 100% E85

Postat: sön 14 okt 2012, 21:22
av S80V8AWD
Nu vet jag iofs inte om detta är rätt del av forumet att posta detta videoklipp i, men här har ni iaf vad jag alldeles nyss kom över på YouTube.

[youtube]Bo1WugWA5NM[/youtube]

Någon Italienare har fått för sig att fylla tanken med enbart etanol. Den går ju som en påse jordnötter till en början, men sedan verkar den gå utan några som helst problem. Vad är det som gör att den plötsligt börjar gå rent?

Edit: verkar inte som om jag lyckades embedda videon korrekt. Här är länken: http://www.youtube.com/watch?v=Bo1WugWA ... re=related

Moderatoredit 2: Åtgärdat, lägg bara in det som är efter V= i länken så fungerar det.
Kod: Markera allt
[youtube]Bo1WugWA5NM[/youtube]
/Brainy[/color]

Re: S80 V8, 100% E85

Postat: sön 14 okt 2012, 22:23
av crumpets
Har han inte bytt spridare skulle jag gissa att det bara är lambdareglering. Den bottnar nog de spridarnas kapacitet vid hyfsat låga varv skulle jag tro. Eller om han precis bytt spridare så måste den väl bara få en liten stund på sig att reglera också.

Re: S80 V8, 100% E85

Postat: tis 16 okt 2012, 19:01
av Rådlös
Jag gissar som Crumpets, att ECU'n adapterar, eller försöker göra det.
Till oss som kör på E85 heter det att kör ca en kvart i landsvägfart om man har ändrat procenten, (vilket jag aldrig har gjort). Detta för att ECU'n skall kunna adaptera fullt ut, som sagt. Man skall helst inte avbryta körningen under den här tiden.

Det hade varit roligt att få se någon sorts fortsättning på filmen, hur den går efter adapteringen. Även fossilbränslebilar måste ju adaptera för att kunna hålla Lambda 1.

Re: S80 V8, 100% E85

Postat: tis 16 okt 2012, 20:32
av S80V8AWD
Finns det några fördelar att slänga i etanol, förutom att man kanske tjänar några kronor om allt går vägen, med tanke på att motorn, troligtvis, inte är anpassad för det bränslet? Och kan det inte vara rent av skadligt för, iaf slangar etc, då det är en sådan hög koncentration av etanol och inte 70/30 bensin etanol eller är det bara något jag har drömt ihop?

Edit: det är inte så att jag tänker göra samma sak, helst inte då vi nu har en diesel och inte en sådan skönsjungande pjäs :wink: Blev bara lite nyfiken och tankarna började gå när jag kom över klippet.

Re: S80 V8, 100% E85

Postat: tis 16 okt 2012, 23:27
av Brainy
Rådlös skrev:Jag gissar som Crumpets, att ECU'n adapterar, eller försöker göra det.
Till oss som kör på E85 heter det att kör ca en kvart i landsvägfart om man har ändrat procenten, (vilket jag aldrig har gjort). Detta för att ECU'n skall kunna adaptera fullt ut, som sagt. Man skall helst inte avbryta körningen under den här tiden.

Det hade varit roligt att få se någon sorts fortsättning på filmen, hur den går efter adapteringen. Även fossilbränslebilar måste ju adaptera för att kunna hålla Lambda 1.
En kompis har en Ford Focus, på den tändes motorlampan dagen efter han tankat etanol efter att ha kört en tank bensin.
Han hade då bara kört hem från macken och parkerat bilen, när han sen startade den dagen efter så tändes lampan.
Verkstadens förklaring var att han inte kört 15 min efter att ha "bytt" bränsle... :shock:

Men men, dom släckte och sen fungerade bilen som den skulle.

Re: S80 V8, 100% E85

Postat: ons 17 okt 2012, 00:49
av Rådlös
S80V8AWD: Frånsett miljönyttan som vi kan lämna åt sidan här eftersom det finns så många hypoteser om den, så är ett skäl att motorn går så mycket renare. Etanol sotar markant mindre än bensin. Det sparar ju motorn. Etanol brinner med lägre temperatur än bensin. Också det är ju en fördel på materialet.
Nu kommer det säkert inpass om att man skall byta olja med tätare intervaller. Jo, fabrikanterna har förordat detta. Vad det handlar om är att etanolrester som går ner i oljan blir kvar där om man aldrig varmkör motorn ordentligt. Sedan är det så att etanol och motorolja blandar sig inte. I alla fall mycket ovilligt. (Till 2-taktare som körs på etanolbränslen har man speciell olja) Dessutom är det så att etanol löser upp sotrester och annat oönskat. Dom resterna hamnar så småningom i oljan. Bränsletillsatsen Ki innehåller nästan bara etanol. Det är till för att hålla motorn ren. En ½ liter kostar väl 30 - 40 kr? En liter E85 kostar 10,50 kr.
Detta gör att antingen får man byta olja oftare eller enbart köra långa körpass där motorn får "koka" bort etanolresterna.
Du är orolig för slangar m.m. Det finns ett "slagord" "Allt som tål bensin, tål också etanol!"
Dom gummikvaliteter som sitter i dagens bilar och har gjort så sedan 80 - 90-talet, tål alla etanol. Skulle man göra en "hem- eller garagekonvertering" så finns det dock ett fabrikat som man skall se upp med: ILO. Det säljs av Biltema och Jula. Köp inte slang där! Det är inte så att slangen blir upplöst av etanol. Det är i stället så att gummit spricker efter något år, men det gör det även enbart med bensin. Annars finns godkänd bränsleslang på välsorterade bensinstationer och reservdelsbutiker. Och alla fabrikat med självaktning har varudeklaration. Flera av dom godkända är t.o.m ISO-certifierade.
Du kan ju göra en liten reflektion: Det finns människor som dricker etanol dagligen. Många av dessa människor blir förvånansvärt gamla. Den som tar sig för att dricka bensin, gör det bara en (1) gång.
Att nu den här motorn i S80 är avsedd att köras på bensin betyder inte att den inte går att köra på etanol (E85) Dom allra flesta av dagens motorer klarar enligt en tumregel upp till 30% etanol i bränslet utan någon åtgärd. Det är vad ECU'n normalt klarar av att reglera för att hålla Lambda 1. Men det finns exempel på flera bilmodeller som klarar 100% E85 utan någon åtgärd. Några VW-modeller från 80 - 90-talet, någon Opelmodell och ett par Renaultmodeller bl.a är kända exempel. Det beror ju på hur man har ställt in styrdatorn och var man har satt gränserna. Om du söker i trådarna här på forumet kommer du att hitta även flera Volvo som är generösa och brett toleranta med etanolprocenten. Det finns också något känt exempel på motsatsen. Volvo V/S40 med TDI-motorn från Mitsubishi. Den lär ha ett sådant EGR-system att den inte jobbar så bra ihop med etanol. Den fanns bara en årgång.
På den här sidan finns rapporter från olika bilägare som har provat både ren E85 och blandtankat: http://www.etanolbil.eu/
Jag kan säga att jag blandtankade en 245 -92 i mer än 5 år, eller om man så vill, i mer än 5 000 mil. Det gick bekymmersfritt. Numera kör jag en V70 2.0F. Enbart på E85. Men den gamla 245:an går ännu på blandtankat. Den har gått totalt uppåt ~ 37 000 mil. Varav ca 7 000 mil med etanol.

Re: S80 V8, 100% E85

Postat: tor 18 okt 2012, 22:30
av Racetwin2
Kan även tillägga att etanol har högre oktantal och därmed mindre knackbenägenhet. Då mer bränsle sprutas in vid varje tändcykel så kyler också detta bättre vilket ger en bättre procentuell förbrukning vid hög motorbelastning jämfört med motsvarande bensin-jämförelse. Tex om du kör med tungt släp.

Re: S80 V8, 100% E85

Postat: fre 19 okt 2012, 08:38
av S80V8AWD
Tack så hemskt mycket för de utförliga svaren! Superb! Det var många frågor som fick sig ett svar men framförallt fick alla förutfattade meningar sig en omgång ;-)

Re: S80 V8, 100% E85

Postat: ons 24 okt 2012, 14:21
av JimBob
Det enklaste svaret är väl att det är en Yamaha-motor =)

Re: S80 V8, 100% E85

Postat: ons 24 okt 2012, 19:40
av Mabuse
S80V8AWD skrev: Den går ju som en påse jordnötter till en början, men sedan verkar den gå utan några som helst problem. Vad är det som gör att den plötsligt börjar gå rent?
En kallstart skulle kunna förklara att den går som en påse nötter. Speciellt om inte Long-Term adaptionen är klar. Så fort lambda-regleringen kommer igång så ställer ECU:n på bränsletillförseln för att kompensera det extra behovet, och då börjar den gå rent. Även med spridare som flödar 40% mer så behöver etanolen lite extra kallstarts-anrikning jämfört med bensin.