Sida 1 av 1

Extraljusen funkar inte längre

Postat: fre 31 aug 2012, 14:12
av Tartryffel
Har tre Hella 3000 på min bil. Märkte igår kväll att de inte längre lyser. Hade bilen på service för prick en vecka sen (Landvetter Bilservice, kanonbra) och har ärligt talat inte tänkt på om de lyst efter det.

Knappen inne i kupén funkar, dvs den är blå när man trycker och stänger av sig vid ett tryck till.

Säkringen (40A) till mina ljus sitter i en hållare bredvid reläet, som är fastskruvat på säkringsdosan under huven. Testade med en bekräftat hel 30A igår kväll men det hjälpte inte. 40A-säkringen ser också hel ut visuellt. Platsen för extraljus i säkringsdosan är alltså tom och har alltid varit.

Kan reläet ha pajat? Jag vet inte var jag ska leta :)

Re: Extraljusen funkar inte längre

Postat: fre 31 aug 2012, 15:24
av Peanuts
Extraljusen kräver ju att mjukvaran i bilen är inställd på att extraljus finns, kan verkstaden råkat ha ändrat det av någon anledning?

Re: Extraljusen funkar inte längre

Postat: fre 31 aug 2012, 16:34
av Tartryffel
Tja, fast lampan i kupén indikerar ju att mjukvaran finns.

Re: Extraljusen funkar inte längre

Postat: fre 31 aug 2012, 19:46
av trojlee
Kolla jorden till lyktorna....så det inte har ergat eller lossnat. Sen kan du ju kolla
Om relät drar...lyssna/känn på det medans någon slår på av....sen finns det ju en minimal chans att lamporna e paj....

Re: Extraljusen funkar inte längre

Postat: lör 01 sep 2012, 21:26
av Tartryffel
Trasigt relä. Problem solved.