Sida 1 av 1

Radion tystnade och displayen blev svart

Postat: sön 08 jul 2012, 07:28
av dst02
Skulle hämta sambon på jobbet igår kväll och satt i bilen och klickade på radion, den spelade i 5 min innan den bara la av, helt tyst blev det och displayen blev svart.

Satte på tändningen, displayen lyser upp och slocknar igen, helt död i 15 min och plötsligt fungerar allt som vanligt igen, radion spelar och displayen lyser.
Någon som vet vad de kan vara eller varit med om samma sak?

HP stereo, MY11.

Re: Radion tystnade och displayen blev svart

Postat: sön 08 jul 2012, 10:20
av Peanuts
Jag har råkat ut för det och några andra med, finns olika trådar om det bland annat:

http://www.jagrullar.se/forum/viewtopic ... 56&t=55752

http://www.jagrullar.se/forum/viewtopic ... 56&t=65131

Re: Radion tystnade och displayen blev svart

Postat: sön 08 jul 2012, 11:16
av dst02
Länkarna ovan stämmer bra överens med min bil :/ . Får väl lägga in klagomål på de också när Jag ändå ska klaga på koppling/urtrampningslager och oljud i instrumentbrädan imorgon.

Radion tystnade och displayen blev svart

Postat: mån 09 jul 2012, 09:24
av Maccie
Jag har också råkat ut för detta och har som du en MY11 med HP.

Det hände precis som du beskriver två gånger vid ett sammanhållet tillfälle, när bilen var nästan ny - men sedan aldrig mer och det har gått över ett år nu.

Lämnade in den på felsökning men Volvo hittade inget.

Har du (vi) tur är det ett fel som är unikt och bara händer en gång, sedan är radion permanent "återställd". (?)

Re: Radion tystnade och displayen blev svart

Postat: mån 09 jul 2012, 18:59
av dst02
Jag tog upp de på verkstan idag nu när den ändå ska in efter semestern för lite andra problem och mekanikern ska kolla på de om de finns nån felkod eller så. Sedan i lördags har allt funkat perfekt.

Radion tystnade och displayen blev svart

Postat: tis 10 jul 2012, 08:50
av davyjones
+1 min dog också en gång sen funkat perfekt. -11 xc70 med hp stereo.