Sida 1 av 1

Hur går det till vid ett återköp.

Postat: fre 06 jul 2012, 23:34
av AndreasGLT
Hejsan.
Köpte i oktober en bil som jag ganska omgående kände att något inte stämmde med(http://jagrullar.se/forum/viewtopic.php?f=56&t=74858). Den var in för felsökning och diverse saker har bytts. I april tröttnade jag igen och fick tag på en herre på lokale volvoverkstan som verkade bry sig lite. Han provkörde den och ifrågasatte i princip verkstans tidigare försök. Nu har jag under sista 6 veckorna spenderat 3 av dem i diverse hyrbilar när min felsökts. Idag fick jag beskedet att de inte finner något fel, jag tog upp att jag då inte vill ha bilen kvar och vi kommer överens om att vi ska lösa det på måndag. Har någon erfarenhet av återköp? Vad kan man förvänta sig. Bilen hade rullat 9300 mil när jag köpte den men nu står mataren på 10300 mil. Hur räknar de av för avverkade mil om de ens gör det. Talade lite flyktigt med en konsumentvägledare som menade att de inte skulle räkna av ifall jag redan strax efter köpet påvisat felet.

Re: Hur går det till vid ett återköp.

Postat: lör 07 jul 2012, 01:25
av Guligan
Pratar vi om återköp av en MY08 som rullat över 10000 mil?
Det är R E Bil som är din ÅF antar jag mtp att du bor i Gustavs?

Re: Hur går det till vid ett återköp.

Postat: lör 07 jul 2012, 05:31
av AndreasGLT
Ja x2.

Re: Hur går det till vid ett återköp.

Postat: mån 09 jul 2012, 19:56
av Herkulez
Hej!

Är intresserad av att höra hur det gick. Blev det ett återköp, eller blev det någon annan lösning?

Re: Hur går det till vid ett återköp.

Postat: tis 10 jul 2012, 20:45
av AndreasGLT
Ja,så bidde det.
De köpte tillbaka bilen för 10`mindre är jag betalade för den i oktober och jag fick lägga till lite för att köpa en annan som var lite nyare.

Re: Hur går det till vid ett återköp.

Postat: tis 10 jul 2012, 21:48
av llesrof
Det låter som att det blev en schyst deal. Tris med alla besvär bara.

Re: Hur går det till vid ett återköp.

Postat: tis 10 jul 2012, 21:58
av AndreasGLT
Jo, jag hade kört 1500 mil och sedan i oktober. Bilen jag köpte nu hade gått 1300 mil mer än min men ett år nyare och med mer utrustning. I det stora hela är jag nöjd men det är ju aldrig kul när det krånglar.

Re: Hur går det till vid ett återköp.

Postat: ons 11 jul 2012, 09:40
av Herkulez
Lät verkligen som en bra deal :-)-) Nu blir väl din gamla bil ett riktigt "projekt" för att sedan säljas igen? Hoppas det går bättre för nästa ägare :roll:

Re: Hur går det till vid ett återköp.

Postat: fre 13 jul 2012, 14:05
av sweborn
Konsumentverket har förslag (MRF instämmer) på att handlaren får göra 0,5% (av köpeskillingen) per månad samt 0,5% per 100 körda mil i avdrag på bilens pris vid återköpet. Kunden får å andra sidan ränta på erlagd köpeskilling, räntan anges som 2% + riksbankens referensränta.

Re: Hur går det till vid ett återköp.

Postat: fre 13 jul 2012, 19:05
av Steff 99
Man har även haft ett milavdrag som låg på 45 kr , möjligt att man omarbetat avdragen på senaretid