Sida 1 av 5
Trim av DRIVe
Postat: sön 24 jun 2012, 21:09
av NorskDrive
Noen som har trimmet sin v70 DRIVe med gode resultater?
Har selv en såkalt "box" fra DTE som skal yte ca 125hk og 280 nm. Merkbert forskjell på moment i motor med og uten box.
Ingen feilkoder eller noe tull under de 18 mnd den er benyttet.
Forbruk er uforandret,men synes motor vibrerer endel når den jobber tungt under 1500 omdr.
Noen som vert om BSR har gjort noen forandringer på sin programvare slik at de problemene som tidligere nevnt her inne er utbedret?
Hva med Autotech? Seriøs aktør med tanke på trim av 1.6D?
Eller er det noen som har prøvd RICA?
Har selv lyst til å hente ut litt mere effekt,kanskje få ut litt over 300 nm. Men ingen vits i å gå for eks BSR hvis man fortsatt sliter med feilkoder osv..
Re: Trim av DRIVe
Postat: sön 24 jun 2012, 21:35
av mattish
Intressant fråga..
Hur är det med den "nya" motorn på 115hk och powershift. Håller kombon att trimma?
Re: Trim av DRIVe
Postat: mån 25 jun 2012, 12:35
av perhall
Det är två här, tror jag, som haft problem med trim från BSR till 109 hk 1,6D. En D3 är ju en raket även jämfört med en trimmad DRIVe så det är ingen idé att köpa en DRIVe och tro att man kan få den att bli snabb genom trim. Däremot om man haren DRIVe som man är nöjd med är ju denna info viiktig! Rica och 1,6D har jag inte läst något om här./PH
Re: Trim av DRIVe
Postat: mån 25 jun 2012, 13:25
av Peanuts
Jag har ju som sagt haft problem med BSR till DRIVe och kommer aldrig använda deras produkter igen. Jag tror säkert att de kan göra trimsatser som fungerar bra men deras hantering av mig som missnöjd kund gör att mitt förtroende för dem är obefintligt.
Re: Trim av DRIVe
Postat: ons 27 jun 2012, 01:29
av perhall
Tyvärr så tror jag inte att varken DRIVe eller D3 2,0 är så lämpliga motorer att trimma. Motorernas konstruktion och karaktär gör att trimningen får begränsad effekt medan nackdelar och risker består. Däremot skulle jag gärna trimma en D3 2,4 eller en Audi A6 2,0 TFSI - båda ordentligt nedtrimmade och med 80-90 hk effektökning./PH
Re: Trim av DRIVe
Postat: sön 01 jul 2012, 00:19
av Gourmand
Tvärtom, tror jag att den typ av "trim" som t.ex BSR erbjuder fungerar utmärkt på Drive-motorn (16-ventilsmotorn med 109 hk). Finns många som gjort det på t.ex. Citroen C5 med samma motor med gott resultat. BSR erbjuder en optimering av mjukvaran och inget toktrim och att bilen får sannolikt prestanda och körbarhet som är fullt jämförbart med D3, men med lägre förbrukning och lägre fordonsskatt. Polestar kan du strunta i, ty de har andra saker att ta hänsyn till. Det är därför de bara gör optimeringar på svenskbyggda motorer.
Re: Trim av DRIVe
Postat: sön 01 jul 2012, 01:19
av perhall
Har kört hur många optimerade bilar som helst och kan inte alls tänka mig att en D2 kommer att komma i närheten av en D3 när det gäller körbarhet, gångkultur och prestanda med BSR-trim.../PH
Re: Trim av DRIVe
Postat: sön 01 jul 2012, 12:41
av Peanuts
Jag har ju som sagt kört trimmad DRIVe (109 hk) och effekten som BSR plockade ut var det inget fel på. Bilen blev märkbart piggare att köra och omkörningar m.m. blev mycket mer odramatiska. Däremot gjorde BSR-trimningen ingenting åt det största "problemet" med den lilla oljebrännaren, dvs den obefintliga kraften i motorn under 1500 rpm. Detta märker man tydligt när man ska iväg vi rödljus osv där bilen först är i det närmaste död när man smyger iväg för att sedan ge en redig ketchup-effekt när turbon börjar jobba.
Eftersom jag inte kört någon D3:a så har jag inte mycket att jämföra med men däremot så gillade jag starkt karaktären på den trimmade DRIVe-motorn vid körning på landsväg osv då det är en klar skillnad mot original. Men detta är som sagt om jag bortser från alla problem som BSR orsakade min bil i övrigt. :) Hade dock allting fungerat som det skulle så är nog en trimmad DRIVe en lagom pigg bil med låg förbrukning.
Re: Trim av DRIVe
Postat: sön 01 jul 2012, 15:29
av Gourmand
Ett dåligt kundbemötande gör ju ofta att man drar öronen åt sig, så hade även jag gjort. Det betyder dock inte att deras tekniska lösningar behöver vara dåliga. Det gäller som alltid att försöka hita en bra firma, som tar det fär med kundvård på allvar. Det finns ju många firmor som jobbar med BSR:s produkter. Sen finns ju även Rica och några till som jobbar med likande teknik. Det viktiga är nog att man inte väljer något s.k. fultrim.
Han som köpte min V50 Drive (109 hk)har just anlitat BSR och är med än nöjd med resultatet.
Re: Trim av DRIVe
Postat: tis 03 jul 2012, 20:12
av dst02
Värsta problemet med drive´n är inte att den är slö, de kan man ju leva med eftersom man förmodligen var medveten om att de är en slö bil man köper men vibrationerna är grymt störande och de går inte att trimma bort, motorn bör vara en 5cyl så den går mjukt och fint, effektskillnaden får man på köpet å de är inte heller fel :)