Sida 1 av 7
Riktigt reservhjul omöjligt?
Postat: ons 09 maj 2012, 18:42
av loben
Hej
Har en xc70 my12 utan reservhjul. Enligt min försäljare får inte ett vanligt hjul (215x16) plats i baljan utan bara ett s.k tempaspare. Är det verkligen så ? Jag tycker att de ser rätt rymligt ut under luckan. Är det nån som testat ?
Om man bor i Jämtland och har en stuga i Lappland med 13 mil till gummiverkstan så är det ju helt vrickat att inte kunna ha med ett riktigt reservhjul.
( Jag vet att jag kan gå ut och pröva men jag kan ju spara lite arbete genom att fråga här)
/ Lob
Re: Riktigt reservhjul omöjligt?
Postat: ons 09 maj 2012, 19:46
av Tarsiger
Menade din försäljare att det i baljan skulle rymmas ett tempaspare-däck för XC70 2012? Det måste betyda att baljan har tillräcklig vidd (nöddäcket måste ju ordinarie diameter) men otillräckligt djup för ett normaldäck. Kan det vara så att djupet är större på XC70 FWD än på XC70 AWD? Vilken har du?
Jag råkade själv, med en XC70 AWD 2012, ut för punktering i helgen. Inget reservhjul alls, men lagningskitet fungerade. Dock förbrukads hela flaskan med tätningsmedel, vilken måste nyanskaffas för ca 375 kr. Lagningen höll också de ca 30 mil som behövdes, trots att skadan (av ett metallföremål) var så allvarlig (snett instickshål) att däcket måste bytas ut.
Lagningskitets anvisning om körning högst 80 km innebär ju för det första att det är värdelöst för körningar till avlägsna platser långt ut i nordliga ödemarker. För det andra kan punkteringshålet vara för stort för att tätningen ska fungera. För det tredje kanske man inte genast märkte punkteringen utan körde utan övertryck i däcket så att dess trafiksäkerhet förstördes. i alla dessa situationer behövs ett reservhjul, t ex tempaspare. Att vänta på bärgning långt ut i skogen, kanske på en skogsbilväg med låst bom till vilken man fått låna nycket och låst igen efter sig, är egentligen ingen lösning.
Så om det verkligen finns ett tempaspare som ryms i XC70 AWD 2012 så är det bara att tacka och köpa, men tyvärr tror jag inte det. Om det inte ryms, men finns med rätt diameter, kan man ju till nöds köpa ett och ta med, t ex i en kraftig takbox.
Re: Riktigt reservhjul omöjligt?
Postat: ons 09 maj 2012, 20:31
av loben
Hej
Det är en awd. Det har du ju rätt i att diametern ska vara densamma-kanske osannolikt att det finns ett sånt.Det kanske är takboxalternativet som får gälla när man ska ut i bushen.
Tyvärr är min erfarenhet att det är lätt att köra för länge på ett punkterat däck vilket borde vara negativt för möjligheten att laga med rep.satsen.
Tack för input.
/ LOB
Re: Riktigt reservhjul omöjligt?
Postat: tor 10 maj 2012, 09:42
av VolvoB20
Jag har ett tempa-spare i min. det funkar kanon.
Senaste punkteringen skedde i 130 km/h och däcket slets av från fälgen, hur i hela fridens namn skall man fixa detta ?:-/ med lagningssatsen är det tänkt, ska man limma fast kompressorn runt fälgen med klet-guccat ??:-/
Nu hade jag ju tempa-spare, bara att montera och köra hem 12-14 mil utan minsta problem och sedan hutta in det trasiga däcket hos gummifirman på måndagen när det öppnade.
Utan tempa-spare hade man ju fått vänta halva natten ute i skogen på en bärgare från far-far-away ......
Men ve och fasa, jag ser att den nya MY13 jaghar beställt bara har lagingssats. Känns inte bra alls. Lagningssats är för den nya unga 08-generationen som inte vill/kan hantera en domkraft/fälgkors och alltid har assistancekåren 3 minuter bort.
Re: Riktigt reservhjul omöjligt?
Postat: tor 10 maj 2012, 10:35
av Sharkbait
Här om dagen så passerade jag en bil som stod parkerad efter vägen och en kvinna höll på vid framdäcket. Jag vände och körde tillbaka. Det visade sig att den sprillans nya Passat Variant hade framdäcket smällt. En bit på sidan av däcket ca 8cmX5cm och man fick in 3 fingrar. Jag tänkte för mig själv "Hur fan skall man kunna laga detta med det totalt värdelösa lagningskiten som kommer med nya bilar?". Men kvinnan sade att det fanns domkraft och ett nytt hjul i baljan.
Så det tog 5 min att byta det sprillans nya däcket som hade smällt till ett riktigt hjul! Så hon kunde fortsätta med sin dag istället för att förlorar timmar på att få ett nytt hjul !!
Så man behöver inte vara i urskogen för att lagningskitet skall vara toltalt värdelöst! Till saken hör att kvinnan hade talat med assistans i telefonen och hon sade att det hade tagit väldigt lång tid att komma fram osv. Hon hade blivit så trött på all väntan så hon hade förskt byta hjulet själv i vita byxor.
Så man får väl säga Tummen upp Volkswagen att Ni har domkraft och riktigt hjul i baljan på Passat Varitant !!
Re: Riktigt reservhjul omöjligt?
Postat: tor 10 maj 2012, 10:47
av Steff 99
Efter ca 30år och 200.000mil i olika delar av världen råkad jag ut för punktering för ca 2år sedan , ringde Volvo Assistans, efter 30 min var han där...fixade bilen till en gummiverkstad där däcket byttes.....!
Ibland kanske vi förstorar problemet med att inte ha ett reservhjul.. :shock:
Re: Riktigt reservhjul omöjligt?
Postat: tor 10 maj 2012, 10:58
av MartinS
Steff 99 skrev:Efter ca 30år och 200.000mil i olika delar av världen råkad jag ut för punktering för ca 2år sedan , ringde Volvo Assistans, efter 30 min var han där...fixade bilen till en gummiverkstad där däcket byttes.....!
Ibland kanske vi förstorar problemet med att inte ha ett reservhjul.. :shock:
Jag håller med dig lite, jag har inte använt ett reservhjul de senaste 20 åren... Däremot har jag fått många punkteringar, men de har bara varit "pyspunka" så jag har kunnat pumpa och köra till däckverkstaden för att få det fixat.
Men det känns ändå lite halvolustigt att åka utan ett reservhjul...
/Martin
Re: Riktigt reservhjul omöjligt?
Postat: tor 10 maj 2012, 11:12
av mattish
Sharkbait skrev:
Så man får väl säga Tummen upp Volkswagen att Ni har domkraft och riktigt hjul i baljan på Passat Varitant !!
Det är för att dom har beställt det med reservhjul! Jag har då inget reservhjul i min, men plats till ett är där!
Alla VAG har lagningskit som standard ( nästan 100% säker på det)
Och jag skulle också vilja ha ett reservhjul. Det är ju inte kostnaden (det täcker assistansen) som är det viktiga, det är tiden man kan förlora om det är lång väntetid.
Re: Riktigt reservhjul omöjligt?
Postat: tor 10 maj 2012, 11:29
av VolvoB20
Steff 99 skrev:Efter ca 30år och 200.000mil i olika delar av världen råkad jag ut för punktering för ca 2år sedan , ringde Volvo Assistans, efter 30 min var han där...fixade bilen till en gummiverkstad där däcket byttes.....!
Ibland kanske vi förstorar problemet med att inte ha ett reservhjul.. :shock:
Jag är nog uppe i 15-20 st punkteringar nu (bil, släp, mc). Utan reservhjul hade de flesta varit mycket plågsamma, på MCn har jag ju ingen reserv och där ÄR det plågsamt att vara utan.
Det är nog bara i 08-land som det finns 24/7 öppna gummiverkstäder, vi andra får snällt vänta till måndag 0700 innan de öppnar.
Re: Riktigt reservhjul omöjligt?
Postat: tor 10 maj 2012, 11:39
av Steff 99
VolvoB20 skrev:
Det är nog bara i 08-land som det finns 24/7 öppna gummiverkstäder, vi andra får snällt vänta till måndag 0700 innan de öppnar.
Där jag befann mej vid min punktering var ca 60 mil från gränsen till 08-land...så du har nog en liiiiiiten förutfattad mening om tillgängligheten till Volvo Assistans