Sida 1 av 1

Byta batteri i dosa.

Postat: fre 03 feb 2012, 10:48
av mikaoj
Jag ska byta batteri i en dosa, färdatorn har börjat varna för att det är lite batteri i den.

Måste den omprogrameras efter bytet?


mvh

Re: Byta batteri i dosa.

Postat: fre 03 feb 2012, 12:23
av Rådlös
Menar du "larm/nyckeldosan". Den behöver inte omprogrameras på något sätt vid batteribyte. (I alla fall inte på min V70 -08) Jag bytte senast i går, 2 februari. En trolig orsak till tomt batteri kan vara nyttigt att känna till. Jag hade dosan i en ytterficka på jackan och i går var det runt -10°C. Jag rörde mig utomhus i ca 2 timmar. Det tog förmodligen musten ur batteriet som var ca 1 år gammalt. Förvara alltså nyckeldosan i varmare fickor nära kroppen.

Re: Byta batteri i dosa.

Postat: fre 03 feb 2012, 12:29
av mikaoj
Rådlös skrev:Menar du "larm/nyckeldosan". Den behöver inte omprogrameras på något sätt vid batteribyte. (I alla fall inte på min V70 -08) Jag bytte senast i går, 2 februari. En trolig orsak till tomt batteri kan vara nyttigt att känna till. Jag hade dosan i en ytterficka på jackan och i går var det runt -10°C. Jag rörde mig utomhus i ca 2 timmar. Det tog förmodligen musten ur batteriet som var ca 1 år gammalt. Förvara alltså nyckeldosan i varmare fickor nära kroppen.

Japp jag menade larm/nyckeldosan.

Min v70 är en 2009 så det är nog ingen skillnad.

Vet du vad batteriet hade för benämmning?

Re: Byta batteri i dosa.

Postat: fre 03 feb 2012, 18:16
av Rådlös
Mitt batteri heter med Volvonummer 31252292 eller CR2430 om du köper det på t.ex Clas Ohlson eller någon liknande. Men kolla upp detta noga för det lär förekomma olika typer och modeller. Hos närmaste Volvobutik har dom batterierna och kan oftast öppna dosan. Något som inte är så självklart för alla.