Sida 1 av 1

Blöt insida på bagagelucka....

Postat: tor 12 jan 2012, 15:18
av SverreK
Något att vara uppmärksam på:

Efter höstens allt kraftigare regn samt att carporten fylls upp med bröte så bilen knappt få plats upptäckte jag att undersidan på bagageluckan blev blötare och blötare... Ungefär där man sätter handen när man skall stänga luckan. Tog mig till Volvo där meken säger att det var sprickor i limningen till rutan så att vatten kommer in där. Skall åtgärdas om någon vecka. Återkommer med resultat.

Sverre

Re: Blöt insida på bagagelucka....

Postat: fre 13 jan 2012, 20:15
av Lacke
Så var även min bil direkt efter leverans... fick vatten ända ner i reservhjulsbaljan :???:
Men det fixade mecken på Volvo och bilen har varit torr och fin efter det!

Re: Blöt insida på bagagelucka....

Postat: fre 13 jan 2012, 20:59
av freezingalaskan
Jag fick vatten genom ena gånggärnet på backluckan. Fick gånggärnet utbytt och har inte haft problem sedan dess. Vatten kom bara in när jag tvättade bilen med högre tryck, ej när det regnade. Bilen var i stort sett ny när jag hade detta problem.

freezingalaskan

Re: Blöt insida på bagagelucka....

Postat: fre 13 jan 2012, 21:48
av SverreK
Dessvärre tror jag detta fel har varit ganska länge på min bil... Tog ju en stund innan jag uppmärksammade problemet och sedan ytterligare en stund innan jag äntligen tog mig i kragen och lämnade in bilen för garantireparation. Trodde faktiskt det kom in underifrån med hjälp av turbulensen som blir bakom bilen vid körning.... Skall bli skönt å få det åtgärdat iaf. Funderar på om några grejjer kan tagit skada. Hade bl.a. problem att låsa upp bakluckan när det frös till häromsistens... Någon kanske har tips vad man borde kolla lite extra på.

/Sverre