Sida 1 av 7

extraljus bakom grillen

Postat: tor 27 okt 2011, 22:28
av hollan
funderar på att montera typ hella 3003 compact och xenonkonvertera dessa med 55w quiq start bakom gillen är det någon som gjort detta? jag är fullt medveten om att det blir sämmre ljus än framför men jag är alergisk mot plotter på bilar det skall vara cleant därför köpte jag bill utan rails :D men frågan är hjälper det eller är det till att kasta tid och pengar i sjön? har R-design så rutorna i grillen är stora och tanken är att det skall sitta här på vintrarna på sommarn plockar jag bort dom så man inte mister kylning

Re: extraljus bakom grillen

Postat: tor 27 okt 2011, 22:51
av gooose
hollan skrev:funderar på att montera typ hella 3003 compact och xenonkonvertera dessa med 55w quiq start bakom gillen är det någon som gjort detta? jag är fullt medveten om att det blir sämmre ljus än framför men jag är alergisk mot plotter på bilar det skall vara cleant därför köpte jag bill utan rails :D men frågan är hjälper det eller är det till att kasta tid och pengar i sjön? har R-design så rutorna i grillen är stora och tanken är att det skall sitta här på vintrarna på sommarn plockar jag bort dom så man inte mister kylning
Bilen riskerar att mista kylning+ att det finns modeller som har en reglering som reducerar luftinsläppet i grillen för att minska bilens CV värde då kan det bli problem

Men det finns en firma som säljer Xenon ljus som du monterar innanför vindrutan kolla om detta kan vara något för dig


//Goose

Re: extraljus bakom grillen

Postat: fre 28 okt 2011, 06:53
av hollan
nu har inga sådanna spjäll och som jag skrev monteras dom bort efter vintern det var inte de jag undra utan om det blir märkbart bättre med extraljus eller allt ljus försvinner när man monterar bakom en grill
du menar razerway som fästs i vindrutan har monterat detta på en bil och där var inget bra ljus alls och de kittet var svindyrt nästan 10 papp

Re: extraljus bakom grillen

Postat: fre 28 okt 2011, 07:15
av Variosboy
Då skulle jag förr satsa på att xenonkonvertera helljuset, alltså den lampan som tänds utöver orginal xenon..

Re: extraljus bakom grillen

Postat: fre 28 okt 2011, 20:08
av oldtimersmc
Variosboy skrev:Då skulle jag förr satsa på att xenonkonvertera helljuset, alltså den lampan som tänds utöver orginal xenon..
Ja det lär bli mycket mer "pang för pengarna" och ett för bilen optimerat ljus.

Re: extraljus bakom grillen

Postat: fre 28 okt 2011, 23:14
av bjornw
oldtimersmc skrev:
Variosboy skrev:Då skulle jag förr satsa på att xenonkonvertera helljuset, alltså den lampan som tänds utöver orginal xenon..
Ja det lär bli mycket mer "pang för pengarna" och ett för bilen optimerat ljus.
Bra blir det också, behovet av extra ljus är inte stort nu. Minimalt ingrepp, snygg montering och godkännt ljus. Totalt sett bästa kompromissen. Kompisens xenon konverterade NBB 220 lyser förstås mer men i jämförelse med hans xenon konverterade bosch navigator är skillnaden inte väldigt stor. Nackdelen är att det fasta helljuset är lite lågt riktat och aningens smalt.

Re: extraljus bakom grillen

Postat: fre 28 okt 2011, 23:16
av hollan
har redan 55w xenon i helljuset och 35w xenon i dimljuset utöver orginal xenon förståss

Re: extraljus bakom grillen

Postat: lör 29 okt 2011, 13:22
av bjornw
Jag har sett monteringar bakom grillar på A6 och X5 som sett bra ut. Ägarna har varit nöjda med ljusutbytet men påpekat att spridningen i bredd hämmas av grillen. Tror inte det finns några andra problem vad det gäller kylning eller liknande. Får du plats med dem är det bara att köra.
Vad det gäller 3003 compact är jag inte imponerad av vad ja sett, men det var halogen i dem, går ju inte att jämföra med xenon.

Re: extraljus bakom grillen

Postat: lör 29 okt 2011, 17:27
av kalhygge
ja har 4 st hella 3003 bakom grillen på Dodgen, visst stjäl det lite ljus, men funkar mkt bra.
Vet ej hur mkt det påverkar kylningen, men på den grillen finns det relativt gott om yta ändå...

Re: extraljus bakom grillen

Postat: sön 30 okt 2011, 05:58
av LordVader
hollan skrev:har redan 55w xenon i helljuset och 35w xenon i dimljuset utöver orginal xenon förståss
Det där lät superintressant! :D

I fredags beställde jag en ny XC70 och har tänkt att konvertera såsom du gjort. Vad har du satt dit för märke? Svårt ingrepp?

Antar att det fungerar bra trots Canbus, så inte bilen känner av att något är "konstigt"...