Jag måste ställa mig till signaturen Guru och hans fråga: Vad är det för givare?
Så här säger Volvo själva:
Add description Regulatinf fuel.JPG (111.3 KiB) Visad 1738 gånger
Detta är en utskrift från VIDA, som jag har fått av Volvo. Den gäller visserligen den fyrcylindriga Ford-motorn (E85-motorn) Men den var ju före den femcylindriga 2.5 Fx-motorn. En slags utvecklingsmotor. Varför skulle man välja något omodernt och krångligt när man kan utnyttja den moderna elektroniken och låta Lambdasonden tala om hur bränslet förbränns och sedan behandla signalen i styrdatorn? Styrdatorn räknar alltså fram ett värde och ställer in blandningen efter det till Lambda 1. Visst, styrdatorn kan räkna fel, men då är vi inne på en annan historia. Då måste det åtgärdas utifrån detta.
Jag får i stället en annan fundering: Har du skött adapteringen ordentligt? Visserligen heter motorn FlexiFuel, men om man läser frågorna här på forumet om E85-bilar (FlexiFuel) så ser man att dom flesta som upplever fel och störningar med sina E85-bilar är dom som håller på att byta bränsle fram och tillbaka hela tiden.
Håll dig till ett bränsle hela tiden och se till att adaptera motorn när du byter. Då går bilen bäst! Och gör du adapteringen på rätt sätt så behöver du aldrig tänka på den mer än en gång. Gå inte på tramset om att man skall tanka bensin emellanåt. Det är bara dumheter. Jag har kört min V70 2.0 F i över 10 000 bekymmerfria mil och aldrig tankat annat är E85 i den. Sommar som vinter, den har alltid startat och gått utan problem.