Sida 1 av 1
Hur låser man det avtagbara draget?
Postat: mån 23 maj 2011, 11:25
av smygaren
Hej på er!
Har ett avtagbart drag till min V70II (Volvos orginal).
Hur fasen får man det till att låsas så det inte går att vrida ratten och ta av draget?
Har inte kvar bruksanvisningen (om jag ens haft nån?).
Vrider och vrider på nyckeln och trycker på vredet men den låser inte.
Jag har låst den nån gång innan men nu funkar det inte eller så har jag glömt hur man gör.
Ska ut med husvagnen och då vill jag ha draget låst.
/Smygaren
Re: Hur låser man det avtagbara draget?
Postat: mån 23 maj 2011, 11:49
av Lövet
Man bara vrider det ett halvt varv runt om jag minns rätt. Jag brukar inte låsa kroken utan tar av draget istället.
Re: Hur låser man det avtagbara draget?
Postat: mån 23 maj 2011, 13:49
av Racetwin2
Ja, det är låst om du vrider ett halvt varv. Dock går det fortfarande att vrida runt själva låsdelen/vredet men skillnaden när det är låst är att du inte kan trycka den inåt vilket gör att själva kroken lossar när du vrider.
Re: Hur låser man det avtagbara draget?
Postat: mån 23 maj 2011, 15:06
av Variosboy
andreas_lofgren skrev:Man bara vrider det ett halvt varv runt om jag minns rätt. Jag brukar inte låsa kroken utan tar av draget istället.
Om man har något kopplat på bilen och bilen står parkerad, tex utan för IKEA eller så så är det väldigt praktiskt att ha draget låst, och även ha låset till draget sittandes på (sånt man kan låsa kärran med då den är kopplad eller ej) så ingen med lätthet kan knycka prylarna..
För övrigt finns det väl inte ens något "volvo original" drag?? Alla drag monteras väl hos ÅF innan leverans till slutkunden?
Således kan draget vara av några olika märken och modeller.. Men min spontana gissning är att om det går att snurra nyckeln runt runt runt så är låset trasigt..
Re: Hur låser man det avtagbara draget?
Postat: mån 23 maj 2011, 15:16
av Lövet
Tja, den situationen har jag aldrig känt. Väldigt sällan jag har något värdefullt på släp och dessutom måste lämna bilen över natten påkopplad. Kör mest ris och byggavfall/material med bilen.
Angående original så monterar Volvo ÅF alltid samma drag om man beställer det vid leverans men visst är det rent formellt inte Volvo som tillverkar det.
Re: Hur låser man det avtagbara draget?
Postat: tis 24 maj 2011, 10:52
av jh8001
Mitt avtagbara drag skiter i om jag har låst med nyckeln eller inte, det går att ta av ändå. När man vrider ratten i låst läge så lossnar draget trots att man inte tryckt in ratten. Känns lite märkligt men inget som stör mig så fantastiskt mycket. Måste vara något som fastnat inne i ratten.
Re: Hur låser man det avtagbara draget?
Postat: tis 24 maj 2011, 12:02
av Variosboy
Det blir störande först den dagen du kikar i backspegeln och båten eller släpet sitter i fronten på en lastbil eller rullat ut på en åker, eller in i en busskur full med skolbarn!

Re: Hur låser man det avtagbara draget?
Postat: tis 24 maj 2011, 13:10
av Lövet
Själva kroken sitter fast på samma sätt även om låset är olåst. Mitt lås är alltid olåst, men det betyder ju inte att draget sitter löst 8)
Re: Hur låser man det avtagbara draget?
Postat: sön 19 feb 2012, 17:27
av XC70kimmo
upptäckte samma sak när jag skulle montera dragkroken för första gången igår ( för mig altså ) först fick jag bara halv grön indikation. Tog och rengjorde ytorna på draget och hålet.. efter en stunds mekande fick jag den och klicka enkelt och det visade grönt. Fick krypa under och kolla att plinten gått förbi metall klacken innan jag vågade åka iväg med släpet.
Men har samma problem med låsningen.. och jag hade orginal instruktion i dragkrokens påse. Oavsett om den står i lock/unlock läget så kan man ta loss dragkroken. Det märkligaste var att man kunde ta ur nyckeln i olåst läge. Detta har jag aldrig upplevt förut på mina andra bilar (saab,audi,vw o.s.v)
Jag tycker i alla fall att det känns bättre och ha draget låst när den sitter där.. Får väl dra till volvo på måndag och höra med dom