Sida 1 av 3

Framvagnen slut vid 1,5 år 4000 mil

Postat: mån 18 apr 2011, 11:28
av VolvoB20
Ska in i veckan och byta styrleder för det är slut och glappar och skramlar mycket.

Volvo-verkstaden har redan konstaterat felet.

Är inte det ganska dålig kvalite/hållbarhet ?:-/ ?:-/ ?:-/

Monterar man lika dålig kvalite på de nya.

Alla mina förra bilar har hållit nästan 10 ggr så länge...

Re: Framvagnen slut vid 1,5 år 4000 mil

Postat: mån 18 apr 2011, 13:56
av Twendor
:idea: Manuell gir for stor belastning på drivlinjen!
Velg automat, den sparer framvagnen :mrgreen:

Ønsker alle en riktig god påske.
Mvh Twendor

Re: Framvagnen slut vid 1,5 år 4000 mil

Postat: mån 18 apr 2011, 17:29
av perhall
Jag hade det på min förrförra Volvo men sen funkade det utmärkt. Jag håller med om att det är dåligt men det går ju på garantin. Jag blir också alltid orolig vid garantireparationer att bilen ska braka ihop men mina senaste fyra Volvo har jag kört upp till nästan 14000 mil med och har på fyra bilar 1 000,- i rep.kostnader (stag i bakvagnen vid 12000-service).

Däremot på vår BMW är det inte å generöst. Vid 4000 mil nånting fick vi betala 19800 för en oljeservice!!! Ny vattenpump, nya PDC-kablar o en massa annat smått, inget gick på garantin för 2 år hade just passerat. Skulle inte hända på Volvo att de var så snåla!
PH

Re: Framvagnen slut vid 1,5 år 4000 mil

Postat: tis 19 apr 2011, 09:47
av kave
perhall: Nä, Volvo är snällare än tyskarna generellt. Glömmer aldrig när min mammas 13 månaders Audi A4 1.6 kombiinstrument dog och hon skulle få betala 15.000 för ett nytt. Verkstaden menade att det var användarfel. När jag tryckte upp a4 sidor med andra användare med samma fel i näsan på verkstadschefen så mjuknade de.

VolvoB20: Du har väl garanti eller räknas det som förslitning?

Re: Framvagnen slut vid 1,5 år 4000 mil

Postat: tis 19 apr 2011, 13:19
av VolvoB20
kave skrev:VolvoB20: Du har väl garanti eller räknas det som förslitning?
Anat att det går på garantin men det har försökt ta betalt innan för liknande saker.

Re: Framvagnen slut vid 1,5 år 4000 mil

Postat: tis 19 apr 2011, 13:34
av Lövet
Det skramlar alltså så mycket att man märker det i bilen?

(Tänker på i vilket skick min egen framvagn är. Den har gått 11500 men jag tycker den är knäpptyst)

Re: Framvagnen slut vid 1,5 år 4000 mil

Postat: tis 19 apr 2011, 16:17
av Bosa
Personligen tycker jag att det inte ens ska vara nån diskussion att det ska gå på garanti såvida det inte är uppenbart att man våldat sönder prylarna vilket jag har svårt att tro i detta fall.
Själv var jag och besiktade min bil för en halvtimme sen, har rullat 16200 mil och ingen anmärkning mer än beröm för att den är i bra skick och då har jag inte bytt en pinal i varken fram eller bakvagn än. :)

Re: Framvagnen slut vid 1,5 år 4000 mil

Postat: tis 19 apr 2011, 23:20
av perhall
kave skrev:perhall: Nä, Volvo är snällare än tyskarna generellt. Glömmer aldrig när min mammas 13 månaders Audi A4 1.6 kombiinstrument dog och hon skulle få betala 15.000 för ett nytt. Verkstaden menade att det var användarfel. När jag tryckte upp a4 sidor med andra användare med samma fel i näsan på verkstadschefen så mjuknade de.

VolvoB20: Du har väl garanti eller räknas det som förslitning?
Jag kanske uttryckte mig oklart men jag menar precis som du att Volvo är generösa. "så snåla (som BMW el Audi) skulle inte Volvo vara". Har en kollega med en 14 mån Seat och läckande servopump, samma problem, häromåret.

Re: Framvagnen slut vid 1,5 år 4000 mil

Postat: ons 20 apr 2011, 12:36
av Racetwin2
Har bytt länkarmar fram efter gnissel vid fjädringsrörelser strax innan 3.000 mil. Tänkte först att det hårdare sportchassit att göra men åkte med en taxi igår med sportchassi och han hade aldrig bytt och som han sade" vi kör över flera hundra vägbulor och riktigt dåliga vägar varje dag" Det verkar isf vara en uddahändelse för jag har inte heller läst om det på forumet.

Många med de tidiga MY07/08 hade problem med gnissel från gummit runt dämparstången vintertid men det verkar de ha bytt ut.

Re: Framvagnen slut vid 1,5 år 4000 mil

Postat: ons 20 apr 2011, 12:55
av perhall
Det är konstigt det här med fel. Man tycker ju att alla bilar producerade vid en viss tidpunkt skulle få samma fel om de används likvärdigt. Jag hade några typfel på min tidiga MY08: fläkten, styrservon, bakrutan, inte andra. Inga chassiproblem t ex. Så har det varit på alla mina bilar. /PH