Sida 1 av 7

Bilder på nya V70 Ocean Race med nya instrumentbrädan MY12

Postat: tis 01 mar 2011, 17:50
av s6025t
Här finns bilder på nya Ocean Race bilarna På någon bild sett utifrån där alla 4 modellerna kör i vattnet syns nya instrumentbrädan med samma skärm som V60/XC60 i V70 så det är alltså MY12 som syns på bilderna utvändigt verkar det inte vara nåt nytt mer än nya backspeglar samma som V60 med LED blinkers https://www.media.volvocars.com/se/enha ... iaid=36482

Re: Bilder på nya V70 Ocean Race med nya instrumentbrädan MY12

Postat: tis 01 mar 2011, 18:04
av HerrDödén
Schysst fynd!

Noterar nya blinkers i backspeglarna på V70, men ingen förändring på XC70 vad jag kan se? I övrigt var det minsann inte mycket nytt men infotainment ser definitivt ut att vara på plats vilket är i linje med förväntningarna. Saknar endast bilder på baken samt bättre interiörbilder så är det 'case closed' 8)

Re: Bilder på nya V70 Ocean Race med nya instrumentbrädan MY12

Postat: tis 01 mar 2011, 18:09
av FWH
Bild

Bild

Bild

Re: Bilder på nya V70 Ocean Race med nya instrumentbrädan MY12

Postat: tis 01 mar 2011, 18:20
av Tarsiger
Kanske Volvocars hunnit ta bort avslöjande bilder redan? På bilden med fyra bilar körande i vattnet, och på bilder nära denna, ser man inte tillräckligt av interiör för att göra en sådan bedömning, tycker jag. De enda interiörbilderna som visar något av instrumentpanelen är ju fyra stycken tagna från sidan, högerifrå. Dessa visar V/XC60 i olika kulörer, inte någon V/XC70. Något av instrumentering eller infotainment syns inte heller på dem.

Re: Bilder på nya V70 Ocean Race med nya instrumentbrädan MY12

Postat: tis 01 mar 2011, 18:24
av HerrDödén
Titta på de högupplösta bilderna, där syns det mer än väl.

Re: Bilder på nya V70 Ocean Race med nya instrumentbrädan MY12

Postat: tis 01 mar 2011, 18:41
av Tarsiger
HerrDödén skrev:Titta på de högupplösta bilderna, där syns det mer än väl.
OK, på XC70 och V70 körande i vattnet ser man en extra kupning av instrumentpanelens övre del, till höger (sett i inne i bilen) om skärmen över kombiinstrumentet. Är detta vad saken handlar om?

Åtminstone på XC70, på samma bild, syns under vindrutan något som skulle kunna vara ett mer utspritt varmluftutflöde för defrostern, något som borde vara efterlängtat.

Re: Bilder på nya V70 Ocean Race med nya instrumentbrädan MY12

Postat: tis 01 mar 2011, 18:57
av HerrDödén
Tarsiger skrev:OK, på XC70 och V70 körande i vattnet ser man en extra kupning av instrumentpanelens övre del, till vänster (sett i inne i bilen) om skärmen över kombiinstrumentet. Är detta vad saken handlar om?
Jajjemen, den kupan finns det inte ett spår av i MY11 och stämmer väl in på den lösning som är att förvänta för det nya infotainment-systemet.

Tarsiger skrev:Åtminstone på XC70, på samma bild, syns under vindrutan något som skulle kunna vara ett mer utspritt varmluftutflöde för defrostern, något som borde vara efterlängtat.
Jag är inte tillräckligt insatt i saken för att kunna uttala mig om ifall du har rätt eller fel, men det är helt klart en intressant obeservation! :-)-)

Re: Bilder på nya V70 Ocean Race med nya instrumentbrädan MY12

Postat: tis 01 mar 2011, 19:19
av s6025t
Det ser ut som det är City safety på V70 med större svart ruta framför inre backsegeln?

Re: Bilder på nya V70 Ocean Race med nya instrumentbrädan MY12

Postat: ons 02 mar 2011, 07:33
av kave
Det är ju en annan kofångare fram på v70, mer likt xc70 än tidigare.
Trist att de förstört Arakir fälgarna bara.

Re: Bilder på nya V70 Ocean Race med nya instrumentbrädan MY12

Postat: ons 02 mar 2011, 07:52
av eijo
Ja, det har du rätt i! Ingen stor skillnad på kofångaren, men ändå! 8)

Min V70 är av förra ocean race modellen. Jämfört med den har ju ocean race V70:n summum rails, medan min gamla har svart/silver varianten som på XC70:n.

Tror att den blå färgen är lite ljusare också?

Jag tycker att fälgarna var snygga... lite inspirerade av "Diamond cut". Smaken är som baken...