Sida 1 av 3

S80 - BLIS problem vid regn

Postat: sön 29 aug 2010, 20:55
av Degdala
Jag har problem med att BLIS indikerar falskt vid regn när regndropparna släpper från spegeln.
Det är bara på vänster sida så jag tror att något är tokigt med den kameran.
Om det finns någon på sidan fungerar den som den ska även vid regn.
Den indikererar felaktigt c:a 1 ggr per minut.
Jag ska till Volvo och ladda ner ny mjukvara på tisdag och det skulle vara bra att veta hur det fungerar på andra bilar.

Re: S80 - BLIS problem vid regn

Postat: sön 29 aug 2010, 22:46
av 164E
Har BLIS på en v70 MY10 och inte märkt av något liknande som du. Visst sker "falska indikeringar" då och då, men jag har inte märkt av att det skulle vara något särskild med regn och när regndroppar släpper från spegeln. Tycker att systemet fungerar mycket bra.

Re: S80 - BLIS problem vid regn

Postat: sön 29 aug 2010, 23:03
av Henry_Fågeljazz
Har samma symptom på min bil. Har inte tänkt på om det är bara ena sidan som drabbas. Måste kolla!

/H

Re: S80 - BLIS problem vid regn

Postat: sön 29 aug 2010, 23:34
av NordmanV8
Samma på min! Ibland händer det att höger indikerar också, men ytterst sällan...
Jag har rentav råkat ut för falskindikering på vänster i soligt väder vid något tillfälle också... :???:
Meddela gärna om du får bukt på problemet!
(Det finns ju förvisso en knapp som man kan stänga av BLIS med)...

Man kanske skulle ta detta på MRF-garantin??

Re: S80 - BLIS problem vid regn

Postat: mån 30 aug 2010, 18:22
av dubbeltank
Exakt samma på min!Också vänster.

Re: S80 - BLIS problem vid regn

Postat: mån 30 aug 2010, 18:44
av Krollspell
Jag hade en del, men inte ofta, felvisningar på min förra S80. Men inte specifikt vid regnväder utan det kunde komma när som helt. På My10 har jag inte märkt av det alls. Annan mjukvara?

Re: S80 - BLIS problem vid regn

Postat: mån 30 aug 2010, 20:50
av Henry_Fågeljazz
I kväll fick min vänstra BLIS spader totalt och blinkade oavbrutet under en stund. Ej regnväder denna gång.

Ska ta upp det vid nästa service.

/H

Re: S80 - BLIS problem vid regn

Postat: mån 30 aug 2010, 21:30
av Nexus6
Har haft två olika bilar med BLIS nu, en 09:a uttagen Juli -08 och nu en 10:a uttagen i April i år. Jag märker ingen skillnad i funktionalitet vid regn, får titt som tätt "felindikeringar" vid regn från både höger och vänster sida, men har liksom vant mig vid det och tänker inte så mkt på det.

Där jag märker skillnad är vid körning tätt intill vissa avbärarräcken (t.ex. på leden förbi Stenas Danmarksterminal i Gbg). Den gamla bilen felindikerade regelbundet "BLIS nedsatt funktion" eller frenetiskt blinkande följt av "BLIS ur funktion" eller motsvarande meddelande. Nu när jag kört med den nya bilen i ett par månader har jag aldrig fått samma fel.

Tror dock inte jag skulle speca min bil med det om man inte "fick med det" i något av paketen, fungerar ju överlag väldigt bra, men jag litar liksom inte på dem och slänger altid en kik av gammal vana ändå innan man byter fil, men det är mer en fråga om gammal vana på samma sätt som man automatiskt tar på sig bältet när man sätter sig i bilen...

Re: S80 - BLIS problem vid regn

Postat: mån 30 aug 2010, 21:41
av Amli
Jag har inte kört någon Volvo modell som är MY11 och har BLIS. Men alla andra som jag kört som har det har problem vid regn.

Re: S80 - BLIS problem vid regn

Postat: mån 30 aug 2010, 22:01
av Henry_Fågeljazz
Falsklarm är en sak men hittills har jag inte varit med om att BLIS inte indikerar när den ska, dvs när ett fordon finns i detektionsområdet.

/H