Sida 1 av 3

Motorsystem – service erfordras

Postat: ons 23 jun 2010, 19:07
av gages
Jag har påbörjat min semester. Åkte från Stockholm i morse söderut med en ny XC70 och husvagn. Den har gått 543 mil. Efter ca 30 mils körning tändes ett meddelande: Motorsystem – service erfordras. Man blir lite ställd. Efter några samtal fick jag reda på att man måste läsa av koden för att få reda på vad som hände. Ingen Volvo verkstad utmed E4-an (Jönköping) vill befatta sig med problemet. När jag stängde av motorn och startade på nytt, var meddelandet borta. Vågar jag fortsätta min semester utan att åtgärda problemet?
XC70 II 2.4D AWD My10 6-speed manuell. Polestar effektoptimerad.

Re: Motorsystem – service erfordras

Postat: ons 23 jun 2010, 20:56
av CarMan
Om felet "försvinner" när du återstartar bilen så är troligen felet inte så alvarligt, men det kan ju vara till problem ialla fall.
Du kan ju gång på gång råka t för att deta händer, så det kanske blir knepigt för dig att fortsätta (eller så händer det inte mer)

Det du känner i bilen är att bilen går net o gör i ett nödprogram, det är inte felet i sig som gör att motorn käns slö, om den nu kändes slö)

vart ska du?
om du får problem så bilen inte är körbar så ska du ringa volvo assistans, du får då också ut en hyrbil & närmsta volvo verksta måste titta på bilen inom 3 arbetsdagar. När bilen är lagad måste du lösa ut den om du inte vill betala hyra för hyrbilen.
Om du är på resande fot kan det ju vara knepigt att åka tillbaka o hämta bilen, men om du nått din destination så är det ju inga problem.

Re: Motorsystem – service erfordras

Postat: tor 24 jun 2010, 07:08
av gages
Felet framkom under långkörning med farthållaren inkopplad. När varningen dök upp i displayen släppte farthållare. Någon skillnad märktes inte i bilen. Drar husvagnsekipage och den är absolut inte slö. Har övernattat i Hyltena och ska åka förbi Finnvedens Bil i Värnamo. Hoppas de kan ta en titt på felkoderna. Slutmålet är Moseldalen i Tyskland.

Re: Motorsystem – service erfordras

Postat: tor 24 jun 2010, 09:30
av CalleV70
Gissar att den reagerat på insprutningstrycket. Trimmat så ökar insprutningstiden. På min förra d5 så blev den slö typ tappade effekt i 20 sek. Sedan ok igen. Be dom kolla koderna nästa gång du är inne. Min amatörmässiga uppfattning är att det är bara att köra som vanligt.

Re: Motorsystem – service erfordras

Postat: tor 24 jun 2010, 09:45
av Racetwin2
Ett tips kan vara att kolla släpvagnskopplingen efter jordfel eller glapp. Se denna tråd där jag råkade ut för massa konstiga elfel och felmeddelanden när jag körde med en släpvagnskontakt som hade jordfel eller om den nu var felkopplad. Det lär jag aldrig få veta.

http://www.jagrullar.se/forum/viewtopic ... em#p391595

Till slut lade tom nödbromsen av och jag fick upp ett stort stoptecken på displayen med "nörbroms ur funktion - sök upp verkstad". Innerbelysningen vid fötterna lade av m.m.

Så fort jag koplade ur släpet jag lånat så funkade bilen normalt igen. Kan vara värt att testa iaf. Är ju lätt att utesluta om det är det som är felet.

Re: Motorsystem – service erfordras

Postat: tor 24 jun 2010, 19:53
av Bitez
Om jag vore dig hade jag inte oroat mig speciellt mycket. Om du nu har fått fel på bilen, ringt till assistansen eller volvo eller säljare eller vem det nu än är som är ansvarig motpart, och denne inte vill befatta sig med problemet, så hade jag kört skiten ur bilen ordagrannt. Vill de inte ta tag i problemet, så tycker jag du inte heller ska göra det. Du har alla garantier och dylikt. Kör så det ryker :))))))))))))

Re: Motorsystem – service erfordras

Postat: tor 24 jun 2010, 21:33
av opA
Jag håller med Bitez.

Re: Motorsystem – service erfordras

Postat: lör 10 jul 2010, 22:06
av gages
Åter i Sverige efter semester i Moseldalen. För att återrapportera om felet, konstaterade Finnvedens Bil i Värnamo redan på nerresan att felindikationen berodde på att datorn tappade kommunikationen med bromssystemet. Har kört ca 300 mil efter detta utan några som helst problem.

Re: Motorsystem – service erfordras

Postat: fre 03 aug 2018, 21:07
av Sillen1
Fick samma problem med min xc70 från 2011 efter att jag bytt olja i motorn.
Volvo kom fram till att jag hade överfyllt motorn på olja. Motorn tar inte skada av det men det är en säkerhet som Volvo lagt till för att inte motorn ska samla på sig diesel i oljetråget vilket kan göra att motorn varvar ihjäl sig själv.
Kort och gott så tömde jag ur 2 dl olja och problemet var löst.
Uppdateringen av oljenivån och motorlampan kan ta upp till flera timmar innan de ställer om sig/slocknar, för mig tog det 20 min.

Re: Motorsystem – service erfordras

Postat: tis 11 aug 2020, 08:11
av v50tomaten
Köpte en XC60 2017 igår, och så fort jag körde ut den började denna lampan lysa.
Under testkörningen sa skärmen att Service behövdes göras. De hade tydligen glömt släcka lampan.

När jag sedan köpte och körde ut den ur anläggningen började samma lampa lysa.
"Motorsystem - Service erfodras".

Körde tillbaka, de körde in den i deras garage. Tog en tur efteråt, allt tog kanske 20min.

När jag sedan tog över den och körde mot söderut tändes den inte igen. Något att vara orolig över?
Har 24mån garanti via svensk bilgaranti. :)