Sida 1 av 1
Märkbar skillnad på inställningarna för Four-c chassi?
Postat: fre 12 mar 2010, 21:26
av sand3rs
Ja, som tråden gör gällande, hur upplever ni skillnaden för de olika inställningarna på Four-c chassit?
Köpte nyligen en s80 my07 (med comfort-sport-advanced) med det aktiva chassit och försöker "leta" rätt på skillnaderna de olika inställningarna emellan. Tycker mig inte kunna identifiera några (större och konkret) skillnader.
Ska tillägga att det sitter 17 tums dubbdäck på och att väglaget inte tillåter större tester dock.
Är detta normalt eller är det verkstaden nästa innan garantin från handlaren går ut?
Re: Märkbar skillnad på inställningarna för Four-c chassi?
Postat: fre 12 mar 2010, 22:33
av XC90_Executive
Flyttar till Volvo S80N (07-), V70 II (08-), XC70 II (08-), XC60 istället.
Jag har en S80 V8 Executive MY08. På min bil och alla andra S80 jag har kört med Four-C är det väldigt stor skillnad! Kör nästan alltid på Sport, men byter jag til Advanced så blir den betydligt mer "skumpig"/stötig. Om man svänger lite tvärt fram och tillbaka så känner man att hela bilen styr in bättre i Advanced t.ex.
Har du någon väg i närheten där det ligger kullersten? Där blir det tydligt! I Comfort "flyter" bilen på underlaget och i Advanced känner man alla stenar
Jag har förresten 18" (245/40 18") friktionsdäck. Dock bara komfortläget just nu - ett potthål skadade fälgen och skar ut en bit av däcket så jag är rädd att det smäller om jag kör på Advanced och får en stöt till.... (S)
Re: Märkbar skillnad på inställningarna för Four-c chassi?
Postat: fre 12 mar 2010, 23:34
av sand3rs
Jag får helt enkelt ut och testa mer.
Dum fråga kanske, men stämmer det att läge Comfort och Sport ska lysa grönt och Advanced orange?
OT, ska du föressten behålla s80 då du beställt xc60?
Re: Märkbar skillnad på inställningarna för Four-c chassi?
Postat: lör 13 mar 2010, 10:52
av XC90_Executive
Ja, grönt på Comfort, Sport och orange på Advanced, det stämmer!
S80in är i princip såld!

Re: Märkbar skillnad på inställningarna för Four-c chassi?
Postat: lör 13 mar 2010, 12:21
av Amli
Nu har jag iofs en XC70 så jag vet inte om det är någon skillnad på inställningarna, men jag håller annars med XC90_Executive till fullo.
Det är stor skillnad de olika sättningarna mellan! Det märks kanske inte lika mycket om du kör rakt fram, men ge dig ut på en sämre väg eller allra helst på en riktigt kurvig landsväg, då märks skillnaden markant!!!
Att gå från Comfort till Advance blir som att ratta en helt annan bil. Sen vet jag inte om jag inbillar mig men jag upplever att även styrningen blir helt annorlunda. Bilen blir avsevärt mycket spänstigare och rappare i styrningen på Sport och framför allt Advance.
Re: Märkbar skillnad på inställningarna för Four-c chassi?
Postat: lör 13 mar 2010, 23:13
av sand3rs
Har testat en del rakt fram och känner skillnad, men precis som ni säger så tror/hoppas jag att den största skillnaden ligger i snabba kurvor osv. Väglaget har dock inte tillåt det nnu men det kanske blir en tur imorgon för skojs skull.
Re: Märkbar skillnad på inställningarna för Four-c chassi?
Postat: sön 14 mar 2010, 09:27
av Henry_Fågeljazz
Oavsett vilken inställning du väljer har du ett aktivt chassi vilket innebär att bilen anpassar sig till situationen. Högfarstkörning på kurvig landsväg i läge advanced är riktigt roligt. En XC70 är ju utan detta chassi lite "svajig" på grund av sin höga markfrigång och långa fjärdringsväg. Four-C är därför särksilt lämplig som tillval på XC70.
Hälsningar
Henry
Re: Märkbar skillnad på inställningarna för Four-c chassi?
Postat: sön 14 mar 2010, 09:45
av Racetwin2
Ett enkelt sätt att testa detta som jag lärde mig av VolvoCars på deras förarutbildning är att kliva ur bilen med mjukaste inställningen. Ha bilen igång under tiden. Öppna förardörren fullt och kliv ut och prova att "gunga" bilen genom att ta tag längst ut i den öppna dörren och gunga. Det kommer att gå ganska lätt. Prova nu samma sak med advanced. Du kommer att märka stor skillnad i bilens rullrörelse. Den kommer bli nästan stum när du försöker gunga den i dörren. Märks iaf riktigt tydligt på XC70 med Four-C