Sida 1 av 1

RSE problem

Postat: mån 01 feb 2010, 18:50
av volvo finskan
Har en V70 -08. Snart är den två år gammal och vi har under tiden bytt DVD spelaren två gånger! Båda gångerna har den bara dött och slutat att fungera, det har blivit helt svart i rutorna. Nu när garantin går ut är jag rädd att vi typ varje år får själva bekosta nya spelare. Har nån annan råkat ut för samma problem med DVD spelaren?

Re: RSE problem

Postat: mån 01 feb 2010, 20:05
av XC90_Executive
Inget jag har hört innan. Har kört S80N Executive i snart två år och RSE funkar perfekt!

Vad jag vet har du 12 månaders garanti (minst) på DVD-spelaren när den är bytt.

Re: RSE problem

Postat: mån 01 feb 2010, 20:26
av Steff 99
XC90_Executive skrev:Inget jag har hört innan. Har kört S80N Executive i snart två år och RSE funkar perfekt!

Vad jag vet har du 12 månaders garanti (minst) på DVD-spelaren när den är bytt.
Normalt får man inte förlängd garanti på utbytta delar under garantitiden, då är det är bilens garantitid som gäller.
Däremot har man garanti på utbytta delar om man har betalat för bytet, när garantin gått ut.
Om Volvo har egna regler utöver detta vet jag inte.

Re: RSE problem

Postat: mån 01 feb 2010, 20:41
av XC90_Executive
Jag har varit med om att garantin på utbytta delar "följer med" även efter nybilsgarantin. Men det är väl bäst att kolla vad som gäller i detta fallet.

Re: RSE problem

Postat: mån 01 feb 2010, 20:50
av CarMan
Jag har inte varit med om att deta händer o Därmed inte att det händer upprepade gånger, om det kan vara till nån tröst.

Jag har därimot varit med om att folk trycker på knappen i högra hörnet (AUX) Man säter på aparaten med knappen längst up till vänster.
Om man trycker på den o inte har nått inkopplat i AUX ingången så blir det svart.

Re: RSE problem

Postat: mån 01 feb 2010, 20:54
av CarMan
När det gäller garanti så har man 2 års fabriks garanti på bilen & dens utrustning, när dessa 2 år gått så har man ingen garanti, inte ens om delen är bytt dan innan o pajar dan efter, då har du ingen garanti.

om du sen köper en ny, så har du ett års garanti på den.