Sida 1 av 1
XC60My10 meny och meddelande hantering
Postat: tis 12 jan 2010, 21:56
av oilburner
I vantan på leverans så forsøkte jag å lesa lite i owners manual på nettet ang meny och meny innstelningar. Jag såg då at det fantes et menyval under bilinstalningar som het dacktryck. Då jag inte har hørt om at bilen varken har eller kan utstyras med original dacktrycks øvervakning vore jag tacksam før om lite info om hva denna installning er til. Dog ska jag tilføra at denna manualen ar før 09 men jag antar at det ar samma sak på MY10. :idea:
Re: XC60My10 meny och meddelande hantering
Postat: tis 12 jan 2010, 22:18
av JE Jr
Jodå, det står på de flesta, kanske alla, älgar här att de är
"Förberedd för TPMS (Tire Pressure Monitoring System)"
http://vccs.volvocars.se/accessories/ca ... efault.htm
Så det måste gå på nåt sätt!
Re: XC60My10 meny och meddelande hantering
Postat: ons 13 jan 2010, 01:11
av oilburner
JE Jr skrev:Jodå, det står på de flesta, kanske alla, älgar här att de är "Förberedd för TPMS (Tire Pressure Monitoring System)"
http://vccs.volvocars.se/accessories/ca ... efault.htm
Så det måste gå på nåt sätt!
Jajamen.
Førberedd brukar som oftas betyda mer pengar och så också i det her fallet. Hittade detta på samma sidorna hos volvo
http://vccs.volvocars.se/accessories/ca ... 380028.htm som ar satsen å køpa om man vil ha detta. Har inte funnit prislista enn men det går vell snabbt et lakan dar med. Någon som har denna utrustning? Det står at falgarne ar førberedd, men jag trodde at detta var noe som man bara satte direkt på ventilen och på så sett kunde brukas på hvilken falg som helst??
En annan sak ar ju om alarm grensen før lågt trykk ar fast eller om denna kan førandras i menyn på bilens dator? Många kjør ju med olika trykk på vinter resp sommar hjul.
Det har vore toppen før gumman då hun aldrig kommer øverens med lågprofil dekka ock tror at hon altid åker med før lite luft i dekka. :lol:
Re: XC60My10 meny och meddelande hantering
Postat: ons 13 jan 2010, 02:11
av freezingalaskan
I USA har nog varje ny bil detta systemet, och jag har en varningslampa på instrumentbrädan som ska lysa om något av däcken har lågt tryck. Däremot så talar inte bilen om vilket däck som är lågt, utan man ska enligt instruktionsboken kontrollera alla däck. Jag har inget i min meny som har med TPMs att göra.
Det är ju lite dåligt, eftersom många bilar nu talar om vilket däck som är lågt.
Kanske ni i Europa får ett finare system än vi om ni betalar extra för det.
freezingalaskan
Re: XC60My10 meny och meddelande hantering
Postat: ons 13 jan 2010, 08:57
av frbjerke
For å få TPMS må du montere en spesialventil i hvert dekk som sender trykkinfo trådløst til bilen. Du trenger altså 8 stk spesialventiler/sensorer. I tillegg må bilen få programvare for dette. HVer sensor koster her i Norge en drøy tusenlapp, vil tro prisen er omtrent den samme i Sverige. I tillegg kommer arbeid hos Volvo-verkstedet. At det totalt vil koste ca 10 tusen for to sett hjul er ikke usannsynlig. I tillegg må du passe på at du ved dekkbytte fra gamle til nye dekk på samme felg beholder spesialventilene slik at ikke dekkforhandleren kaster disse og setter inn nye, noe de ofte anbefaler ved kjøp av nye dekk...
Jeg fant ut at det ikke var verd pengene.
Re: XC60My10 meny och meddelande hantering
Postat: ons 13 jan 2010, 16:36
av oilburner
Jeg fant ut at det ikke var verd pengene.[/quote]
10 000 ??? I såfall så fant jeg også ut at det ikke er verdt pengene. :-O)