Hur lång tid
Postat: mån 17 sep 2007, 11:57
Hur lång tid tar det att bygga en bil på Torslandaverken, Tex. en V70.??
Hur lång tid tar det att bygga en bil på Torslandaverken, Tex. en V70.??Att svetsa karossen och måla den, vet jag inte. Från det att karossen sätts på byggbanan som en ren karossen, tills den är färdig monterad och lämnar fabriks byggnaden ca 11 timmar. Svetsning och målningen kanske ligger på samma tid.
AndersP skrev:Är det nån som har aktuella siffror på ett V70-bygge ?Min startade att byggdas förra onsdagen, var klar på fredagen, stod hos handlaer i måndags (70 km från fabrik) och jag hämtar den i morgon.
Min började byggas tisdag fm denna vecka, dvs den är på Steg 3
LOTEZ skrev:13h tror jag bestämt. Flera vänner på "insidan"Hmmm är det strejk på Volvo ? :shock:
//LOTEZ
AndersP skrev:LOTEZ skrev:13h tror jag bestämt. Flera vänner på "insidan"Hmmm är det strejk på Volvo ? :shock:
//LOTEZ
LOTEZ skrev:<längre ! Min har de hållt på att skruva ihop i 35 timmar nu. ?:-/AndersP skrev:LOTEZ skrev:13h tror jag bestämt. Flera vänner på "insidan"Hmmm är det strejk på Volvo ? :shock:
//LOTEZ
Menar du? Tar det mindre tid eller? Tyckte kusin-vitamin sa det. Men kanske minns fel.. :roll:
//LOTEZ