Volvo S80N (07-16), V70 II (08-16), XC70 II (08-16) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#1599413
Hej, vi har ett par volvos i familjen, en S80-2007 och en V70 II -2012 (?), båda med bi-xenon projektorlins plus halogen reflektor för att boosta helljuset, D1S HID-lampa för projektorstrlk. Det är likadan armatur i dessa bilar vad jag kan se.

Ser att i båda dessa kärror ser projektorlinsen litet disig ut och ger troligen inte fullt ljusutbyte jfr klara linser. Inga klagomål på besiktningen men man vill ju helst ha optimalt ljus så här under vintern.

Är det någon som försökt sig på att rengöra dessa linser, hur gjorde ni isf, är det några besvärliga moment eller tips och trix att tänka på?
#1599414
Leopold skrev: sön 12 jan 2025, 19:42 Hej, vi har ett par volvos i familjen, en S80-2007 och en V70 II -2012 (?), båda med bi-xenon projektorlins plus halogen reflektor för att boosta helljuset, D1S HID-lampa för projektorstrlk. Det är likadan armatur i dessa bilar vad jag kan se.

Ser att i båda dessa kärror ser projektorlinsen litet disig ut och ger troligen inte fullt ljusutbyte jfr klara linser. Inga klagomål på besiktningen men man vill ju helst ha optimalt ljus så här under vintern.

Är det någon som försökt sig på att rengöra dessa linser, hur gjorde ni isf, är det några besvärliga moment eller tips och trix att tänka på?
något i detta stil typ? här jämför han biltema vs en mer "välkänt/som han vet funkar)":
#1599421
Nej det är inte de yttre plastglasen jag tänker på, där vet jag hur man fixar till så det blir hyfsat klart med polish och uv-lack etc.

Det är själva linserna som ser disiga ut, ungefär som när folk på gamla dagar får grå starr. Frågan är om man på relativt enkelt sätt kan komma åt att rengöra dessa projektorlinser så de får klarheten de hade som nya.
#1599433
Leopold skrev: sön 12 jan 2025, 21:54 Nej det är inte de yttre plastglasen jag tänker på, där vet jag hur man fixar till så det blir hyfsat klart med polish och uv-lack etc.

Det är själva linserna som ser disiga ut, ungefär som när folk på gamla dagar får grå starr. Frågan är om man på relativt enkelt sätt kan komma åt att rengöra dessa projektorlinser så de får klarheten de hade som nya.
ahh.. då är nog enda lösningen att skära bort plastglasen och sedan "limma" tillbaka igen, vilket är absurd men det går ju inte ta ta bakvägen


om du inte hittar beg. strålkastare..(nya är tok för dyra) och ingreppet är ju inte heller "billigt" https://vparts.se/se/volvo-v70/v70-08-1 ... 42510.html (linsen)
#1599462
vjohnj skrev: mån 13 jan 2025, 11:06 Vänta nu.
Du talar om den runda inre linsen?
Den går ju att skruva ut och sedan tvätta rent. Det sitter väl skruvar på insidan bakom xenonlampan? Som håller lins och fäste på plats
Det är den TS pratar om , detta är dock inte en V70 men proceduren torde vara samma? Har själv inte behövt eller ens tänkt på det. trodde allt plast i bak satt i all-in-one typ.
#1599477
Leopold skrev: mån 13 jan 2025, 10:14 Oj... det var bökigare än tag trodde så det får nog vara som det är tillsvidare. Tack för råden!
du får gärna kolla ifall dina V70/S80N ser ut såhär bakom , då kanske det går - det är ju skönt att man kan ta bort hela lampan utan att behöva böka med stötfångare och dylikt
#1599481
Nu fick jag litet hopp, stort tack för inspiration vjohnj och UnleashFusion!

Det som visas på videon är iofs en halogenbaserad projektor men kanske är det likartat. I och med Bi-xenon lär det finnas någon typ av elektromekanisk avskärmningsgrunka att se upp med.

Ska kolla på detta på våran S80N som får bli försökskanin, behöver oavsett byta de där trista glödlamps-positionslysena inför besiktning och då får man ju ett naturligt tillfälle att botanisera litet inne i strålkastarmodulen och se om det är görbart på bi-xenon.
#1599501
Jag har gjort rent 2ggr på min v70 -11 35000 mil med xenon ljus, (ej kurvljus)
Jag tog fram hela lamphuset,
tog bort xenonlamporna samt tändmodulen på undersidan
Sen tog jag hela lamphuset till diskhon
i med lite diskmedel Yes, tillsätt ljummet vatten, gärna kalkfattigt
Sen skaka runt blandning ett tag, skölj sen ur noga
Lade sedan lamphuset inne på golvet och lät en hårfön
torka ur lamphuset, använd lägsta värmeläget
Resultat , perfekt,som nytt !!
Detta har funkat för mig, men lämnar inga garantier
Senast redigerad av 1 erniefågelholk, redigerad totalt 0 gånger.

Ah, ok. Jo det har hänt en del tydligen. D&au[…]

Min B4 diesel 2022 drar sommartid cirka 0.44 m&aum[…]

Sommardäck

Det beror lite på hur och var du kör, b[…]

Ja det är ett tillägg!