Sida 1 av 1

V70 D3 2012 Dålig räckvidd centrallåset.

Postat: tis 07 jan 2025, 19:38
av Larzasbilar
Har dålig räckvidd på centrallåset. Batteribyte i båda nycklarna hjälpte inte. Har Googlat i timmar och sett att det kan an bero på dålig mottagare i bilen.
(Mottagaren kan köpas begagnad på många bildelsställen och kostar en spottstyver.)
Men var i helskotta sitter mottagaren??
Hjälp !
Lasse

Re: V70 D3 2012 Dålig räckvidd centrallåset.

Postat: tis 07 jan 2025, 20:51
av Erik Å
På äldre V70 lär den sitta under kåpan uppe på instrumentbrädan.. Men den har säkert flyttat på senare årgångar :-)

Edit: 2010 med 6 cyl bensin var den nyaste V70 som finns på volvopartswebstore. Dessvärre ser man inte exakt var grejerna sitter i bilen :-/ #1 verkar vara själva mottagaren
https://www.volvopartswebstore.com/show ... veLine=505

Re: V70 D3 2012 Dålig räckvidd centrallåset.

Postat: ons 15 jan 2025, 22:56
av LASSELL
Jag hade samma problem med min S80 D5 2010. De visade sig att det var dålig kontakt i fjärrkontrollen. Jag bände upp överdelen på den (med kniv) så att jag kunde rengöra med kontaktspray mellan gummibiten med tryckknapparna och kretskortet. Det förefaller som om det blir utdunstningar från gummibiten som lägger sig på kretskortet och isolerar. Tog rejält med elektronikspray och torkade. Upprepade ett par gånger. Nu fungerar fjärrkontrollen som ny med räckvidd på typ 25 meter.