Sida 1 av 1

Vovo V70 D5 2010 - Startbproblem - byta startmotor?

Postat: lör 09 mar 2024, 12:06
av Volvomackanbergum
Halloj där!

Jag är ny på forumet och hyfsat och inte superrutinerad mekare än. Jag sitter med en Volvo v70 D5 2010 med startproblem. En dag när jag kom ut till Bilen ville den helt enkelt inte starta. Det säger klick men inget mer. Fått hjälp av en bilmekaniker att felsöka med dator som säger felkod B108700. Som jag förstår det så kan det då vara ett jordfel?

Jag har:
Har laddat batteri
Testat byta batteri
Monterat av jordkabel från negativ batteripol, till chassi då det var ojämn ström. Fick tagit bort rost, så nu funkar det fint.

Planerar att plocka ner startmotorn för att kolla på den som nästa steg.
Men då kommer jag till problemet att jag inte lyckas ta bort insugsslangarna för att komma åt.
De sitter med några "gummipluppar" nedtryckta på något sätt. Blir inte klok på om det är klips eller om man bara ska dra dem rakt uppå?

Dessutom har jag även en slang som sitter med något slags slangklämma, som jag inte heller förstår mig på hur den ska tas loss? Skickar med en närbild på den. Saknar skruvhuvud, är den bara ihopklämd då eller?
Försökt söka på youtube och google, men hittar ingen bra video hur man demonterar röret.

Tacksam för hjälp
/Markus

Re: Vovo V70 D5 2010 - Startbproblem - byta startmotor?

Postat: sön 10 mar 2024, 11:55
av apersson850
Slangklämman är av den typen som kläms ihop med en speciell tång. Sådana brukar man få klippa upp och sen sätta dit en ny.
Rörets fäste har jag inte pillat med, så jag vet inte hur det demonteras.

Re: Vovo V70 D5 2010 - Startbproblem - byta startmotor?

Postat: sön 10 mar 2024, 12:14
av Ceska
Det är bara att dra upp, även den lilla röret med slanklämman kommer att losna, har gjort på min säkert vid minst 7-8 tillfälle och inget har gått sönder

Re: Vovo V70 D5 2010 - Startbproblem - byta startmotor?

Postat: sön 10 mar 2024, 13:52
av Volvomackanbergum
Tack så väldans mycket. Då gör jag ett försök här framöver att dra av rören. Tack tack!