Sida 1 av 1

Styrning jobbig xc70 - 16

Postat: ons 13 sep 2023, 07:20
av andreasw
Hej allesammans!

Har ett ganska störande problem på vår XC70. Ibland får man brottas med ratten, den vill svänga höger och vänster men ibland går den rakt också. Tror att det uppkommer mest vid bombering utav vägen lite spårigt osv.

Imorse satt jag och tänkte på om det kunde vara den elektriska styrservon som måste kalibreras eller något? Annars är tanken att boka tid för hjulinställning.

Finns det något problem med styrservon på dessa?

Re: Styrning jobbig xc70 - 16

Postat: ons 13 sep 2023, 14:59
av apersson850
En del bilar blir vingliga av dåliga främre bussningar på bakre bärarmarna. De rostar dessutom sönder titt och tätt.
Styrservon är mest hydrauliska.

Re: Styrning jobbig xc70 - 16

Postat: fre 15 sep 2023, 20:52
av andreasw
apersson850 skrev: ons 13 sep 2023, 14:59 En del bilar blir vingliga av dåliga främre bussningar på bakre bärarmarna. De rostar dessutom sönder titt och tätt.
Styrservon är mest hydrauliska.
Ja nu när du nämner det är den hyffsat vinglig. Men den gör inte det knorrande ljudet som brukar bli. Men kan den bli såhär "spårig" pga hjulinställningen?`Jag tänker mig att TOE out kan vara på tok för hög.

Re: Styrning jobbig xc70 - 16

Postat: fre 15 sep 2023, 21:51
av Erik Å
Om ratten drar åt endera hållet efter att man har svängt och gått tillbaka till mittläget kan det bero på att fjäderbenslagren kärvar. Men de borde ju inte vara slut på en såpass ny bil..

Re: Styrning jobbig xc70 - 16

Postat: lör 16 sep 2023, 08:53
av TommyP86
Dom är ganska kinkiga på däck efter min erfarenhet, många blir väldigt spåriga när det börjar bli slitet.
Hjulinställning gör förstås mkt det också, var det dessutom länge sedan så står det nästan alltid fel eftersom bussningar osv åldras.

Re: Styrning jobbig xc70 - 16

Postat: lör 16 sep 2023, 11:08
av S6024t
Börja med en 4-hjulsinställning, har du
TOE out så blir bilen "vinglig"..vad har du för däck dim, fälgar?