Sida 1 av 1

Få ut lilla drivaxeln V70 D5

Postat: tor 26 jan 2023, 20:27
av Gutten23
Tjena, jag har försökt i två dagar nu att få ut lilla drivaxeln. Men den vill inte ut ut lådan. Låsringen gör verkligen sitt jobb. Jag har pressat så gott jag kunnat med kofot men det går inte att få tillräckligt med utrymme. Är så jävla trångt om jag tar en mindre så blir det för tungt att försöka få loss den med. Någon som har något tips. för den har knappast kommit ut mer en ett par millimeter.

Har inte möjlighet att värma

Re: Få ut lilla drivaxeln V70 D5

Postat: fre 27 jan 2023, 00:25
av Erik Å
Jag körde fast i exakt samma problem när jag skulle ha ur drivaxeln men nu är det i och för sig på en äldre generation..
Köpte ett stort slangklammer, tanken var att sätta det runt knutens inre del och sen klämma ett spikband under slangklamret på varje sida och slutligen rycka i spikbanden. Kändes rätt men jag kom aldrig så långt som till praktiskt försök. Lyckades byta ytterknuten med axeln kvar i lådan.. :-D
Bästa lösningen för att få låsringen att släppa är antagligen just upprepade ryck och det bör vara fördelaktigast att dra rakt ut..
Detta är synnerligen svårt att åstadkomma med kofot på ena sidan, har försökt utan framgång :-)

Re: Få ut lilla drivaxeln V70 D5

Postat: tis 07 feb 2023, 19:27
av Gutten23
Okej tack för svaret lite roligt är det ändå. Har tagit ut hela motorn med drivaxeln i lådan fortfarande. Har lådan på marken och har tagit i så gott jag kunnat men den rubbas inte. Så måste ha rostat eller något ska försöka med rostspray.