Sida 1 av 1

Den drar väldigt mkt bränsle första milen?

Postat: fre 25 feb 2022, 12:10
av Volvorookie
Hej!

Igår märkte jag att bilen drog över 1liter milen och trodde det hade blivit något fel (har felkod på TMAP givare men inte märkt något innan) som gjort att det drar väldigt mkt mer än vanliga 6,1-6,2. Men sedan efter någon mil gick den ner till det. Är det normalt att den drar mycket mer i början?

Har en Volvo XC70 manuell D4 2015.

Tacksam för svar! :)

Re: Den drar väldigt mkt bränsle första milen?

Postat: fre 25 feb 2022, 12:47
av apersson850
Går ju åt mer när det är kallt. Men om du inte körde i ständig uppförsbacke... Det verkar vara stor skillnad, tycker jag. Ev. regenerering startar ju inte förrän den blivit varm.
Min bil tog allt mer diesel, tills jag till sist förstod att det läckte luft mellan turbon och laddluftkylaren. Men det är ju inget som försvinner av sig självt efter en stund.

Re: Den drar väldigt mkt bränsle första milen?

Postat: fre 25 feb 2022, 13:53
av Erik Å
Kärvande bromsok är enligt min erfarenhet orsak nr 1 till ökad bränsleförbrukning..
Kan mycket väl hoppa tillbaka när man åkt en bit. Eller så nöter man kanske bort lite av beläggen så att anliggningen minskar, men lugn problemet kommer tillbaka :-)
Lågt lufttryck i däcken ger mest rullmotstånd de första milen innan däcken värmts upp.. Det är smartare att ligga i överkant av rekommenderat intervall. :P