Sida 1 av 1
Ingen värme på förarsidan v70 -08
Postat: tor 13 jan 2022, 04:03
av alfgam
Hej, har en v70 -08 där värmen enbart fungerar på högersidan, på vänstersidan blåser det kallt hur jag är ställer värmen, vad kan detta bero på? fick höra att det skulle kunna vara en givare men fick aldrig svar på vart jag ska börja leta. verkar inte finnas så mycket information att hitta så vänder mig hit, bilen är helt fri från felkoder.
Re: Ingen värme på förarsidan v70 -08
Postat: tor 13 jan 2022, 05:21
av kebabpizza
Vilken typ av läsare har du använt?
Re: Ingen värme på förarsidan v70 -08
Postat: tor 13 jan 2022, 05:46
av alfgam
Har för mig att det var en grön bosch, samt en autocom läsare, gjordes på ad bilverkstad.
Re: Ingen värme på förarsidan v70 -08
Postat: tor 13 jan 2022, 15:19
av apersson850
Kan också vara ställmotorn på den sidan som inte rör på sig.
Re: Ingen värme på förarsidan v70 -08
Postat: tor 13 jan 2022, 18:42
av alfgam
okej, vart sitter den?
Re: Ingen värme på förarsidan v70 -08
Postat: tor 13 jan 2022, 19:22
av MartinS
Det kan också vara den lilla LIN-databoxen som sitter under stolarna som styr klimatet på den sida stolen sitter. Den kan man testa genom att prova stolsvärmen, funkar den är databoxen med största sannolikhet hel.
Re: Ingen värme på förarsidan v70 -08
Postat: tor 13 jan 2022, 21:47
av alfgam
Tack för svar hittils, stolsvärmen fungerar bra. Någon måste ju veta vad det kan vara, vill verkligen inte lämna in på volvo heller för det känns som det kommer sluta med att jag betalat bilen 2 gånger.
Re: Ingen värme på förarsidan v70 -08
Postat: fre 14 jan 2022, 11:21
av Dizor
Min Far har en -08 V70 2.0F, han hade hyfsad värme på passagerarsidan men inget på förarsidan.
Det har kollats spjällmotorer, termostat, motortemp mm men allt har fungerat.
Nu i höst blev han lite desperat, lämnade in bilen och fick värmepaketet bytt och har nu bra värme i hela bilen.
Han tog hem det gamla värmepaketet och sågade bort gavlarna på det och i princip alla vattenkanaler var täta.
Re: Ingen värme på förarsidan v70 -08
Postat: sön 16 jan 2022, 01:56
av alfgam
Idag var jag ute o körde och från ingenstans började värmen fungera, har aldrig hänt tidigare, drog ner värmen till min igen och upp till max, då ville den inte fungera men efter en minuts körning kom den tillbaka, känns som glapp någonstans, i vilket fall som helst ska jag testa spola systemet så tack för tipset!