Sida 1 av 1

Hjälpaggregatsrem D4 5-cyl -16

Postat: mån 23 nov 2020, 07:44
av Gabriel
I feb nästa år är det dags för service igen, eftersom bilen då kommer ha gått ca 8000 mil så är det dags för byte av hjälpaggregatsrem.

Vilket märke/tillverkare av rem bör man montera? Kan man tryggt välja vilken som helst av de välkända märkena? Bör man byta även spännrullen? Såg att SKF hade en sats med både rem och rulle. Något annat som är lika bra att byta när man ändå håller på?

Re: Hjälpaggregatsrem D4 5-cyl -16

Postat: mån 23 nov 2020, 09:15
av William85
Vid 9000mil är det bara aggregatremmen (yttre) som byts. Däremot i samband med kamremsbyte vid 18 000mil byts även den inre AC-remmen samt spännaren till den yttre aggregatremmen (samt remmen i sig igen då).

Bytet är enkelt, mesta jobbet är att ta bort innerkärmen för att komma åt. Spännaren avlastas med en stor torx som jag inte minns storlek på tyvärr.

Re: Hjälpaggregatsrem D4 5-cyl -16

Postat: mån 23 nov 2020, 10:34
av Yaniz
Volvo "originalremmar" är av fabrikatet Contitech dvs Continental och spännrullarna tillverkas av INA. Skulle inte tro att exv Gates är sämre. Torx 60 på spännrullen.

Re: Hjälpaggregatsrem D4 5-cyl -16

Postat: tis 24 nov 2020, 10:44
av Gabriel
Tack för svar.
Det lutar åt att jag monterar en Contitech-rem och låter spännaren sitta kvar ett tag till om den känns och låter frisk.

Re: Hjälpaggregatsrem D4 5-cyl -16

Postat: mån 08 feb 2021, 07:28
av Gabriel
För info så köpte jag ett kit från Contitech, 5PK1121 Extra1 (499 kr från mekster) Den medföljande spännaren såg precis ut som den Volvo Original som satt monterad, troligen från samma tillverkare.
Jag bytte även spännaren när jag ändå höll på, inget fel på den gamla men obetydlig merkostnad och minimal extra arbetstid.

Re: Hjälpaggregatsrem D4 5-cyl -16

Postat: ons 10 feb 2021, 09:18
av xAx
Gabriel skrev:För info så köpte jag ett kit från Contitech, 5PK1121 Extra1 (499 kr från mekster) Den medföljande spännaren såg precis ut som den Volvo Original som satt monterad, troligen från samma tillverkare.
Jag bytte även spännaren när jag ändå höll på, inget fel på den gamla men obetydlig merkostnad och minimal extra arbetstid.
Var det T60 på spännrullen? Har hört lite olika när det gäller torxen för att dra undan spännrullen.

Re: Hjälpaggregatsrem D4 5-cyl -16

Postat: tor 11 feb 2021, 10:13
av Gabriel
Ja det kan stämma, största jag hade hemma i bitsform var T55 och det funkade, men den var lite för liten.