Sida 1 av 1

Tankmätare v70 -08 flexifuel

Postat: tor 16 jan 2020, 00:13
av pitea
Min bror har en V70 flexifuel som som han hadde bekymmer att den inte startade ibland. Verkstaden bytte en hel del på bilen bland annat bensinpumpen som dom påstod skulle vara problemet. Nu efter många om och men så har vi bytt kontaktstycket till bensinpumpen. Så nu startar bilen. :D Bekymmret som nu har uppstått är att nu fungerar inte bränsle mätaren.
Har kollat att kablarna är ordentligt skarvade. Har även lyft batterikabeln för att göra bilen strömlös. Kollat efter felkoder. Finns inga.
Har ni kloka människor här några förslag vars jag ska fortsätta söka? Innan vi ger upp och skruvar upp tanken och kör den till volvo verkstad.

Re: Tankmätare v70 -08 flexifuel

Postat: tor 16 jan 2020, 06:00
av Rådlös
Tankmätaren har en DC/AC-omvandlare under vänster baksäte. Har du kollat att den fungerar?
Den skall ge en växelspänning på 170 Hz 12 volt.

Re: Tankmätare v70 -08 flexifuel

Postat: tor 16 jan 2020, 07:41
av pitea
Var just ut och ska mäta spänningen i kontakten. Då ser jag då märker jag att ett av stiften i det nya kontaktstycket inte sitter fast.
Så trycker fast det i kontaktstycket och nu verkar allt fungera.. Nu bara montera tillbaka tanken...... Har nog tagit lång tid innan jag kommit på det om du inte bett mig kolla volttalet... TACK!!