Sida 1 av 1
Borttappad nyckel, Volvo V70 2010
Postat: tis 07 jan 2020, 12:13
av Pierregoteborg
Tappade bort bilnyckeln i helgen, (tyvärr den ända som fanns).
Bilen står nu låst vid sommarstugan.
Ringde Volvobil och de sa att man måste bogsera bilen dit.
De kunde beställa ett nyckelämne, men för att coda nyckeln, (startspärr?), så måste bilen vara där enligt dem.
Vet någon om det stämmer?
Om man skall beställa en extranyckel till bilen så måste man isf ha med sig bilen?
Har man inte problem så skaffar man sig//Pierre
Re: Borttappad nyckel, Volvo V70 2010
Postat: tis 07 jan 2020, 12:22
av Patricholm
Jo det stämmer, jag fick beställa extra nyckeln för att kunna bogserad bort bilen till Brabil sedan in i verkstad för att koda nya nyckel å startspärren
Re: Borttappad nyckel, Volvo V70 2010
Postat: tis 07 jan 2020, 13:39
av Micce1980
Har du kanske Volvo Assistans eller annan lösning på assistansen är det bara att be de bogsera den så kan de lösa öppningen och nya nycklar sedan.
F-n hade varit nevös av att ha en nyckel, vi tar med reservnyckeln varje gång vi ska köra en 20 mil eller mer hemifrån, blir så bökigt annars, vet jag med den hårda vägen :)
Re: Borttappad nyckel, Volvo V70 2010
Postat: tis 07 jan 2020, 15:28
av Pierregoteborg
Som sagt, synd att det är så mycket här i livet som man måste lära, "den hårda vägen" :) Bilen är ju försäkrad, så förhoppningsvis blir det inte allt för dyrt, fast en hel del strul
Re: Borttappad nyckel, Volvo V70 2010
Postat: tis 07 jan 2020, 23:22
av dannesk
Självklart måste nycklarna kodas om emot bilen på plats av ÅF och de gamla måste kodas ur, du ser ju i bilen hur många nycklar som är inkodade emot bilen. Urkodning skulle gjorts så fort 2a nyckeln försvann, tycker det är självklart att man ska ha 2 nycklar tillgängliga och borttappade nycklar urkodade och försäkringsbolagen anser detsamma. Det är ju försummlighet om du vet att en nyckel är på vift och den inte är urkodad.
Re: Borttappad nyckel, Volvo V70 2010
Postat: ons 08 jan 2020, 08:27
av apersson850
Ja, allt behöver man inte lära sig den hårda vägen. En hel del kan man räkna ut i förväg.