Sida 1 av 1

VOC problem

Postat: sön 11 aug 2019, 19:50
av Farlin
Har ett problem med VOC som kommer och går. Det handlar om att positioneringen inte fungerar, jag kan inte se mellan vilka adresser bilen har åkt och var bilen är parkerad. Det jag då kan se i appen är att bilen befinner sig någonstans längs ekvatorn ute i havet. :-D
Helt plötsligt fungerar det som det ska igen i några resor för att sluta fungera. En nybörjartanke är att det är glapp någonstans. Är det någon som kan ge några förslag på saker jag kan felsöka.

Har försökt med Volvo som aldrig hört talas om felet och inte verkat som de varit sugna på att lösa problemet

Re: VOC problem

Postat: mån 12 aug 2019, 11:52
av apersson850
Förmodligen får du positionen 0,0 när det inte fungerar. Av någon anledning kan bilen inte tala om för servern var den är. Antingen för att bilen inte vet det (GPS-problem), eller för att den inte får iväg informationen till servern (täckningsproblem).
Vet navigatorn var bilen är hela tiden (om du nu har sån, förstås)?

Re: VOC problem

Postat: mån 12 aug 2019, 19:23
av Farlin
Nej, har ingen navigator.