Sida 1 av 1

Få upp bakluckelås v70 - 14

Postat: sön 27 jan 2019, 16:34
av bassemannen
Hej,

Något har hänt med bakluckelåset. Klickar inget när jag låser eller låser upp. Däremot så blinkar bromsljuset när jag försöker öppna upp bakluckan med handen.

Är det någon som vet hur man får upp låset inifrån? Jag har fått bort panel invändigt men hittar inget som gör att jag kan öppna upp den.

Re: Få upp bakluckelås v70 - 14

Postat: sön 27 jan 2019, 17:11
av StefanN
Vanligt fel, dålig jord i bakluckan. Finns en nödöppning inifrån men det är ganska bökigt att få till det, det är ett litet hål i låskistan som man petar en skruvmejsel i. Sök lite på jordfel så får du lite tips.

Re: Få upp bakluckelås v70 - 14

Postat: tor 31 jan 2019, 19:02
av CMD
Hade de felet på min XC70 MY12, lämnade in den och teknikern plockade ner lampan i skuffen och petade runt lite bland kablarna som går till luckan och vips gick luckan att öppna och han kunde riva ner lite mer panel för att åtgärda kabeln som tagit stryk av alla öppningar. Gick på typ 800 kr att få de lagat.

Re: Få upp bakluckelås v70 - 14

Postat: tor 31 jan 2019, 19:22
av StefanN
Man kan dra en sladd från ena kontakten i värmekabeln för bakrutan och jorda i karossen vid innerbelysning och vips är felet borta.

Re: Få upp bakluckelås v70 - 14

Postat: tor 31 jan 2019, 21:41
av apersson850
Det vanligaste felet beror inte på att kabeln tar stryk av alla öppningar, utan av att jordningen överbelastas i kontaktdonet i takets bakkant, och lite halvt brinner upp.